آلبوم «آبی همچون شب فیروزه‌ای» با نوازندگی کیهان کلهر منتشر شد

جدیدترین آلبوم موسیقی با نوازندگی کیهان کلهر، Blue As The Turquoise Nigh با عنوان فارسی «آبی همچون شب فیروزه‌ای» در دسترس موسیقی دوستان جهان قرار گرفت.

 

جدیدترین آلبوم موسیقی با نوازندگی کیهان کلهر، Blue As The Turquoise Nigh با عنوان فارسی «آبی همچون شب فیروزه‌ای» در دسترس موسیقی دوستان جهان قرار گرفت.

به گزارش موسیقی نو به نقل از ایلنا، «آبی همچون شب فیروزه‌ای» به لاتین «Blue As The Turquoise Nigh» جدیدترین آلبوم موسیقی با نوازندگی کیهان کلهر در دسترس موسیقی دوستان جهان قرار گرفت.

کیهان کلهر (نوازنده کمانچه) در این آلبوم با هنرمندانی چون ساندیپ داس (نوازنده طبلا)، کارن اوزونیان (نوازنده ویولنسل)، سمفونی بریجپورت گریتر، اریک جاکوبسن، New york gypsy All stars همکاری کرده است.

آلبوم شامل ۸ قطعه است و تک‌آهنگ «آبی همچون شب فیروزه‌ای نیشابور» نیز در این آلبوم جای دارد که توسط کیهان کلهر با تنظیم مایکل آتیکنسون ساخته شده و توسط گروه راه ابریشم سفارش داده شده است. این آهنگ ادای احترامی است به یکی از شهرهای در امتداد جاده ابریشم یعنی نیشابور که تاریخچه مهمی از فرهنگ ایران را تشکیل می‌دهد.

نسخه فیزیکی و مجازی آلبوم «آبی همچون شب فیروزه‌ای» در سایت‌های Amazon و brightshiny قابل خریداری است.

زندگی نامه کیهان کلهر

زندگی نامه کیهان کلهر

 

کیهان کلهر در ۱۳۴۲ خورشیدی در خانواده‌ای کٌرد و موسیقی دوست در تهران دیده به جهان گشود. وی یادگیری موسیقی را از هفت‌ سالگی زیر نظر احمد مهاجر آغاز کرد. از ۱۳ سالگی به مدت پنج سال با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه همکاری داشت و در ۱۷ سالگی مدتی کوتاه با گروه شیدا در معتبرترین سازمان آن زمان، یعنی مرکز هنری چاوش کار کرد. او هم‌زمان به یادگیری ردیف‌های موسیقی ایران نزد اساتید مختلف پرداخت. در همان سال برای فراگیری موسیقی کلاسیک غرب به ایتالیا و سپس به کانادا رفت و از دانشگاه کارلتون اوتاوا فارغ‌التحصیل شد.

کیهان کلهر در طول دوران فعالیت هنری خود تا به امروز همیشه حضوری پررنگ و فعال در عرصه موسیقی داشته و با هنرمندان بسیاری از فرهنگ‌های مختلف همکاری کرده است. مجله سایدلانز انگلیس به مناسبت بیستمین سالگرد تأسیس این مجله نام ۲۰ تن از مهم‌ترین هنرمندان امروز دنیا را در لیستی انتخاب و معرفی کرده که نام کیهان کلهر نیز در میان آن‌ها به چشم می خورد. همکاری هنری کلهر با اردال ارزنجان از ترکیه، شجاعت حسین‌خان از هند، تومانی دایاباته از مالی، جوجوما از چین، عالیم قاسم اوف از جمهوری آذربایجان، کوارتت زهی بروکلین رایدر، ارکستر فیلارمونیک نیویورک، کوارتت کرونوس، گروه سازهای بادی هلند، رامبراندت تریو و همچنین همکاری با کارگردان سرشناس فرانسیس فوردکاپولا و اسالدو گولیچف آهنگساز در موسیقی متن فیلم جوانی بی جوانی و هنرمندان دیگر او را به چهره‌ای بین‌المللی تبدیل کرده‌است.

کلهر با هنرمندان ایرانی چون محمدرضا شجریان، علی‌اکبر مرادی، شهرام ناظری، حسین علیزاده، محمدرضا لطفی، گروه دستان و… به اجرای موسیقی پرداخت. کیهان کلهر آهنگساز و تنظیم‌کننده آلبوم موسیقی شب، سکوت، کویر که در تمجید و ستایش از موسیقی محلی و مقامی شمال خراسان است در زمانی که تنها ۳۰ سال داشت، خلاقیت و نوآوری خود را به رخ کشید و تحسین منتقدان را برانگیخت. کلهر همچنین در ۲۰۱۹ میلادی مرد سال موسیقی جهان معرفی شد.