زندگینامه «لانا دل ری» خواننده و ترانه‌ پرداز اهل نیویورک

 

 

موسیقی نو: «الیزابت وولریج گرنت» که با نام هنری «لانا دل ری» شناخته می‌شود خواننده و ترانه‌ پرداز اهل نیویورک آمریکا است. او فرزند رابرت انگلند گرنت و پاتریسا آن است. این خواننده ۳۶ ساله اولین تک آهنگ خود را با نام  «بازی‌های ویدیویی» در سال ۲۰۱۱ منتشر کرد. این تک آهنگ جزو ده تای اول جدول‌ها قرار‌ گرفت و توانست از بسیاری از کشور‌های اروپایی گواهینامه دریافت کند. وی توانست به سرعت طرفداران زیادی به خصوص در میان نوجوانان پیدا کند.

 

لانا دل ری کیست؟

لانا دل ری در lake placid نیویورک همراه با دو خواهر و برادر خود با نام‌های «چارلی و کارولین» بزرگ شد. وی خوانندگی را با هم‌خوانی در کلیسا آغاز کرد. در سن ۱۴ سالگی برای مقابله با وابستگی‌اش به الکل، مدرسه کاتولیک خود را ترک و به مدرسه‌ای به نام کنت که یک مدرسه شبانه روزی واقع در کانکتیکات بود، رهسپار شد و در سن ۱۸ سالگی توانست به زادگاهش باز‌گردد. او پس از فارغ التحصیلی از مدرسه به‌ مدت یک سال به شغل پیشخدمتی در لانگ آیلند مشغول شد و سپس تحصیل خود را در رشته فلسفه با عنوان متافیزیک در دانشگاه فوردهام در نیویورک آغاز کرد. او تجربه خود از این رشته را اینگونه بیان می‌کند: «این پلی است میان خدا و علم. تکنولوژی می‌تواند ما را برای فهمیدن اینکه از‌ کجا و چرا آمده‌ایم نزدیک کند.»

او در ابتدا نوازندگی گیتار را نزد عموی خود یاد گرفت و سپس درکلاب‌های شبانه با نام‌های مستعاری نظیر (لیزی گرنت) و (پدیده) به خوانندگی و نوازندگی پرداخت. وی در این باره می‌گوید هیچ موقع به جدی‌تر شدن در حرفه خوانندگی فکر نمی‌کرده است و در یکی از مصاحبه‌های خود بیان کرده است انگیزه کمی برای شروع این کار داشته است.

لانا امداد‌ رسانی به افراد بی‌خانمان و کمک به افراد الکلی و مصرف‌ کنندگان مواد‌ مخدر را نیز در کارنامه خود جای داده است.

 

ترانه‌های لانا دل ری

این خواننده سرشناس دارای سبکی خاص و  فیلم نوار است که مضمون آن احساساتی نظیر غم و اندوه، عاشقانه، غم انگیز و سودا‌زدگی است. از جمله آهنگ‌های معروف این خواننده می‌توان به اندوه تابستانی، جین آبی، زاده شده برای مردن، سرود ملی، جوان و زیبا و… اشاره کرد.

 

روابط عاشقانه

الیزابت روابط عاشقانه خود را با «استیون مرتنز»، تهیه کننده و خواننده سبک راک آغاز و پس از آن  در سال ۲۰۱۱ با «بری جیمز‌نیل» وارد رابطه شد و پس از گذشت ۳ سال در سال ۲۰۱۴ از او جدا شد. او سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ را با عکاس و کارگردان اهل ایتالیا francesco carrozzini گذراند و در سال ۲۰۱۷ نیز با رپر معروف آمریکایی G-Eazy وارد رابطه شد. با این‌ حال او همیشه الکل را عشق اول خود خطاب می‌کند.

 

آلبوم‌های ابتدایی لانا دل ری

آلبوم ابتدایی او به نام kill kill یا بکش بکش در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و تنها سه قطعه داشت. پس از آن در سال ۲۰۱۰ آلبومی با نام لانا دل ری شناخته شده با نام لیزی گرنت منتشر کرد که به دلیل مشکلات مالی ناشر، تنها از طریق سایت قابل دانلود بود.

وی آلبوم‌هایی با نام‌های born to die ،honeymoon ،ultraviolence و غیره را نیز در کارنامه خود دارد.

 

تتو‌ها و استایل لانا دل ری

لانا دل ری ۶ عدد تتو روی بدن خود دارد. تتوی حرف M که روی دست چپ او قرار دارد، برگرفته از نام مدلین، مادربزرگ وی است. تتوی دیگری که روی دست چپ او قرار دارد کلمه paradise یا بهشت می‌باشد. تتوی trust no one که به معنی به هیچکس اعتماد نکن است نیز در کف دست راست او دیده می‌شود. وی کلمه whitney amy را به یاد دوتا از خواننده‌های مورد علاقه‌اش یعنی ایمی واینهاوس و ویتنی هیوستون بر روی ترقوه سمت راست و همچنین کلمه nina billie را برگرفته از دو خواننده مورد علاقه دیگرش یعنی نینا‌سیمون و بیلی هالیدی بر ترقوه سمت چپ خود تتو کرده است. روی یکی از انگشتان وی نیز کلمه Die Young حک شده است.

 

 

اگر لانا دل ری را بشناسید می‌دانید که او استایل‌های معمولی با رنگ سفید را ترجیح می‌دهد و استفاده از گل‌های متنوع و جذاب روی سر نیز جزو آیتم‌های معمول استایل او به کار می‌رود.

 

جوایز کسب شده توسط لانا دل ری

لانا دل ری تاکنون موفق به دریافت جایزه Q، جایزه بهترین موزیک ویدیو پاپ در UK Music Awards for best pop video، جایزه بهترین خواننده زن بین المللی در Brit Awards و بهترین خواننده زن پاپ – راک بین المللی را در Echo Awards دریافت کرد. همچنین او در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ برنده جایزه‌های BEST ALTERNATIVE و MTV EUROPE AWARDS شد. وی همچنین تاکنون ۴ مرتبه نامزد دریافت GRAMMY AWARDS شده است.

عمل‌های زیبایی لانا دل ری

لانا دل ری پس از رسیدن به شهرت فراوان تصمیم به جراحی پلاستیک گرفت تا زیبایی خودش را بیشتر کند. وی پس از عمل‌های زیبایی متعدد توجه بسیاری را به سمت خود جلب کرد. از جمله عمل‌های زیبایی این خواننده می‌توان به عمل بینی، گونه گذاری و تزریق لب‌ها اشاره نمود.