زندگینامه «ایکان» خواننده، آهنگساز و تهیه کننده هیپ هاپ

 

 

موسیقی نو: «آلیونه بادرا تیام»، ملقب به «ایکان» متولد ۳۰ آوریل ۱۹۷۳ در شهر سنت لوئیس ایالت میزوری آمریکا، خواننده، آهنگساز و تهیه کننده هیپ هاپ و آر اند بی سنگالی-آمریکایی است.

بعضی از منابع نام کامل او را Aliaune Damala Bouga Time Puru Nacka Lu Lu Lu Badara Akon Thiam معرفی کرده‌اند اما صحت آن هنوز تایید نشده است.

او پسر نوازنده جاز، «مور تیام» است؛ با وجود تولد در آمریکا، ایکان دوران کودکی خود را تا ۷ سالگی در داکال سنگال زندگی کرد و همین موضوع در خلاقیت و طرز فکر او بسیار تاثیرگذار بود. او پس از ۷ سالگی همراه با پدر و مادرش به شهر نیوجرسی آمریکا آمد و همانجا ساکن شد.

 

شروع فعالیت حرفه‌ای ایکان

ایکان اولین بار سبک هیپ هاپ را در آمریکا کشف کرد؛ پیش از آن عمده فعالیت او در سبک پاپ و راک بود؛ اما با آمدن به نیوجرسی به سبک آر اند بی روی آورد و اکنون نیز سبک هیپ هاپ را ادامه می‌دهد.

ایکان در سن ۱۵ سالگی اولین ترانه‌اش را به نام operations of nature ضبط کرد و بلافاصله بعد از آن به جرم سرقت مسلح و توزیع مواد مخدر دستگیر و به یک سال حبس محکوم شد؛ با این حال این مسئله نتوانست جلوی فعالیت او در عرصه موسیقی را بگیرد و او زمان حضور خود در زندان را صرف کار کردن روی ایده‌های موسیقی خود کرد؛ طوری که بلافاصله بعد از آزادی از زندان شروع به ساخت و ضبط آهنگ در استودیو خانگی‌اش کرد.

با وجود مشکلاتی که به دلایل مختلف بر سر راه ایکان بود، ترک‌ها و موسیقی وی راه خودشان را به کمپانی SRC Universal باز کردند و آلبوم او در نهایت با وجود تمام محدودیت‌ها، منتشر شد؛ این کمپانی در ادامه همکاری خود با ایکان، سه آلبوم دیگر او را هم منتشر کرد.

اولین آلبوم او با نام trouble (دردسر) در سال ۲۰۰۴ منتشر شد و او را به شهرت رساند؛ تک آهنگ locked up از این آلبوم با استقبال زیادی مواجه شد و نقش پررنگی در دستیابی ایکان به شهرت داشت.

در سال ۲۰۰۶-۲۰۰۷ ایکان با داشتن ۹ آهنگ در جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد، موفق‌ترین خواننده در این فهرست بود. او در آلبوم دوم خود konvicted که در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد، با تعدادی خواننده مطرح همکاری داشت.

 

تصویر ایکان و امینم

 

در اوت ۲۰۰۶ ایکان تک آهنگ smack that از این آلبوم را به همراه امینم (رپر، ترانه نویس و تهیه کننده موسیقی آمریکایی) خواند که ۵ هفته متوالی در جایگاه دوم جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد قرار گرفت، و موزیک ویدیو آن توسط ریموند گارسد کارگردانی شد. در ۵ اکتبر ۲۰۰۶ این آهنگ یک رکورد برای ایکان در تاریخ ۴۸ ساله جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد به جای گذاشت؛ به طوری که یک جهش فوق العاده از جایگاه ۹۵ به ۷ داشت! البته این رکورد یک سال بعد توسط آهنگ beautiful liar بیانسه و شکیرا شکسته شد. Smack that همچنین در دسامبر ۲۰۰۶ نامزد جایزه گرمی شد؛ اما به آهنگ my love جاستین تیمبرلیک باخت.

اسنوپ داگ (رپر و شخصیت رسانه‌ای آمریکایی)، خواننده بعدی بود که ایکان در آلبوم konvicted با او همکاری داشت. او و اسنوپ داگ تک آهنگ i wanna love you را در سپتامبر ۲۰۰۶ برای این آلبوم خواندند و این آهنگ در آلبوم اسنوپ داگ هم مورد استفاده قرار گرفت. این آهنگ، همچون آهنگ smack that برای دو هفته در مکان اول جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد جای گرفت؛ i wanna love you اولین اثر اسنوپ داگ و دومین اثر ایکان بود که در فهرست صد آهنگ داغ بیلبورد قرار می‌گرفت. تک آهنگ بعدی ایکان don’t matter در آلبوم konvicted، نخستین آهنگ انفرادی‌اش بود که در جایگاه اول جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد قرار گرفت.

ایکان که موسس شرکت‌های Konvict Muzik و Kon Live Distribution است، در بیشتر از ۱۳۰ آهنگ به عنوان مهمان حضور یافته و ۱۸ آهنگ به اعتبار نامش در فهرست ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد قرار گرفته است. او همچنین تنها هنرمندی است که دو اثرش به صورت همزمان، در فهرست ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد قرار گرفته است.

او در طول دوران حضور خود در عرصه موسیقی با خوانندگان و هنرمندان مطرحی همچون مایکل جکسون، فیفتی سنت، لیدی گاگا، پیتبول، انریکه ایگلسیاس، دکتر دره، تی-پین، وایکلف ژان، لایونل ریچی، دیوید گتا و فلو رایدا همکاری داشته است.

 

روابط شخصی ایکان

طبق گفته‌های ایکان، او زیاد علاقه‌ای به صحبت کردن راجع به جزئیات زندگی شخصی‌اش ندارد و نمی‌خواهد آن را در معرض دید همگان قرار دهد؛ اما اطلاعاتی راجع به روابط شخصی‌اش در دسترس بوده که جالب و کمی عجیب است!

با وجود اینکه ایکان مدت‌هاست شهروند آمریکا است، هنوز به باورها و ریشه‌های قدیمی خود در آفریقا وابسته است و مطابق آن‌ها رفتار می‌کند؛ چند همسری از جمله مواردی است که در آفریقا رایج و طبیعی است. خود ایکان سال ۲۰۰۰ در یک برنامه رادیویی بیان کرد که او نیز به این باور پایبند است و بیش از یک همسر دارد! او بعدها گفت که به خاطر این قبیل باورها و نظراتش خیلی مورد انتقاد قرار گرفته است و با اینکه به نظر می‌آید آمریکا یک کشور آزاد است؛ اما در حقیقت اینطور نیست!

هرگز آمار دقیقی از تعداد همسرهای او در دسترس قرار نگرفت؛ بعضی منابع تعداد همسرهای او را ۴، برخی ۵ و حتی ۶ بیان کرده‌اند! هر چند عدد ۴ موثق‌تر است. از میان این حداقل ۴ همسر، Tomeka Thiam تنها همسر قانونی اوست. همچنین از میان همسرهای ایکان، تومکا تنها زنی است که بیشتر به عنوان همسر ایکان شناخته شده و ایکان با او در منظر عموم ظاهر شده است. تومکا و ایکان حدود ۲۴ سال است که یکدیگر را می‌شناسند و مدت زیادی با هم قرار می‌گذاشتند.

ایکان ۶ فرزند دارد. طبق گفته بیشتر منابع از میان این تعداد، تنها ۲ تن از آن‌ها، یک دختر و یک پسر به نام‌های آلیانا و علی، فرزند تومکا بوده و باقی آن‌ها از سایر همسران ایکان هستند.

 

آهنگ های ایکان

لیست زیر، مجموعه‌ای از بهترین آهنگ های آلیونه تیام (ایکان) است:

Locked up

Smack That

Lonely

Right Now

Don’t Matter

Chammak Challo

I Wanna Love You

Sorry, blame it on me

Beautiful

Troublemaker

Bartender

The Sweet Escape

Good Girls Lie

Comentale

That’s Right

Hypnotized

Bananza

Soul Survivor

Dangerous

Kush

Inolvidable

Holy My Hand

Heatwave

I Just Had

I Tried