به قلم بابک پیمانی؛

کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان منتشر شد

به گزارش موسیقی نو بابک پیمانی نوازنده سازهای کوبه‌ای که سابقه‌ای طولانی در عرصه موسیقی کشورمان دارد، به تازگی کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان را منتشر کرده است.

پیمانی درباره این کتاب گفت: بخش زیادی از موسیقی و ریتم‌های فولکلوریک که در طول تاریخ نواخته شده نُت‌نگاری نشده است و من از همان ابتدای یادگیری این ساز دغدغه این موضوع را داشتم چراکه عدم وجود سیستم آموزشی، نوازنده را با مشکل مواجه می‌کند.

وی ادامه داد: سال‌ها به صورت دست‌نویس ریتم‌هایی را که به صورت گوشی یادگرفته بودم، می‌نوشتم و بعدها به هنرجویان ارایه می‌کردم. تااینکه تصمیم گرفتم سیستم آموزشی طراحی کنم که به صورت تخصصی انتقال‌دهنده ریتم‌های فولکلوریک لرستان به نسل‌های بعدی باشد. فراموش نکنیم که این ریتم‌ها بسیار ارزشمند هستند و قدمت چندهزار ساله دارند.

این نوازنده موسیقی کشورمان اظهار کرد: آغازگر این کتاب تمرینات تخصصی برای نواختنِ ریتم‌های موسیقی لرستان است و پس از آن ریتم‌هایی مانند؛ سنگین سماع، سه‌پا، اوشاری(عشایری) و دوپا با نُت‌نگاری ارائه می‌شود. این ریتم‌ها در طول تاریخ چند هزارساله‌ای شکل گرفته‌اند که همراه با رقص و مراسم‌های آیینی اجرا شده‌اند.