یک ساز الکترونیک در موسیقی نواحی موضوع یک جشنواره شد

 

یکی از پژوهشگران و نوازندگان شناخته شده موسیقی نواحی جنوب کشورمان از برگزاری یک جشنواره با محوریت یک ساز الکترونیک تازه اختراع شده خبر داد.

به گزارش موسیقی نو به نقل از  خبرگزاری مهر  از مشاور رسانه ای پروژه، «محسن شریفیان» نوازنده نی انبان ایرانی از برگزاری اولین دوره جوایز لیانیک در زمستان ۱۴۰۰ خبر داد.

این آهنگساز بوشهری در ۳۰ دی سال گذشته برای نخستین بار از نی انبان الکترونیک ایرانی با نام «لیانیک» که حاصل پژوهش و همکاریاش با یک تیم مهندسی بود، رونمایی کرد و اکنون بر آن شده است تا پس از گذشت یک سال از راه اندازی خط تولید این ساز و با توجه به استقبال علاقمندان به نواها و آواهای جنوبی از لیانیک (نی انبان الکترونیک) به منظور ارتقای کیفی نحوه نوازندگی با این ساز و ترغیب هنرمندان و هنرجویان برای اشتراک تجربیات و پرورش استعدادها و توانایی هایشان، اولین رویداد «جوایز لیانیک» را برگزار کند.

این پژوهشگر موسیقایی، نوآوری و ایده پردازی در آهنگسازی، اجرا، تلفیق و حفظ موسیقی بومی را از دستاوردهای این رویداد هنری بر شمرد و گفت: جوایز لیانیک بصورت نقدی و برای ۴ اثر برگزیده در نظر گرفته شده است. علاقمندان برای شرکت در این رقابت، مهلت دارند آثار خود بصورت یک ویدیوی یک دقیقه ای را از ۳۰ دی تا ۱۰ بهمن به اشتراک بگذارند.

وی افزود: آثار ارسالی توسط هیأت داوران متشکل از محسن حیدریه، قاسم احمدی زاده(خارگی)، اصغر جاشویی، ایمان سیاه پوشان و بابک شهرکی و در بخش جوان توسط ساناز یوسفی، لیانا شریفیان، مجتبی شکوهی، رسول نصیری و بردیا بهرام نژاد داوری و سپس با توجه به رأی بازدیدکنندگان انتخاب خواهند شد.

محسن شریفیان دبیر این جشنواره از لیانیک به عنوان اولین ساز الکترونیک موسیقی نواحی ایران یاد می کند که با توجه به تحولات جهان معاصر و پیشرفت های دنیای دیجیتال جدید می تواند آغازگر راهی نو در حوزه موسیقی و عرضه آن به مخاطبان باشد.