کتاب «موسم شور و نوا» مشتمل بر سیری در زندگی و آثار محمد شریفیان رونمایی می‌شود

به گزاش موسیقی نو کتاب «موسم شور و نوا» شامگاه چهاردهم شهریورماه همزمان با فرا رسیدن شب اربعین حسینی با مدیریت محسن شریفیان طی یک مراسم متفاوت درقالب آیین سوگواری مسجد سیدالشهدا (ع) بوشهررونمایی می شود. این کتاب مشتمل بر سیری در زندگی و آثار محمد شریفیان (از شاخص ترین نوحه خوانان منطقه بوشهر) به قلم عبدالله لاوری است.

محسن شریفیان درباره این پروژه موسیقایی توضیح داد: «موسیقی سوگواری در بوشهر سابقه کهن دارد. سوگواری فعلی و موسیقی ویژه آن در استان بوشهر که اغلب در کنار آئین‌های مذهب تشیع تداوم یافته و معمولاً در مراسم عزاداری بزرگان مذهبی تا به امروز باقی مانده و یکی از با سابقه‌ترین این نوع مراسم و موسیقی در ایران محسوب می‌شود. موسیقی سوگواری بوشهر از نظر تنوع و کثرت ملودی، بخش اعظم موسیقی این منطقه را شامل می‌شود. این نوع موسیقی از نظر تعلق ملودی و مضمون با آئین‌های مذهب شیعه پیوند یافته است. ضمن اینکه موسیقی سوگواری نسبت به دیگر فرم‌های موسیقی محلی بوشهر کمتر تغییر کرده است، از این رو حفظ و معرفی آن امری ضروری به نظر می‌رسد.»

این پژوهشگر شناخته شده موسیقی کشورمان که مدیریت برگزاری این مراسم را به عهده دارد، بیان کرد: از آنجا که پاسداشت مداحان حضرت امام حسین(ع) و صیانت از آثار، اشعار و نوحه‌هاى ایشان راهى روشن براى زنده نگه‌داشتن وقایع عاشورایى است، بوشهری‌ها بر آن شدند تا طی مراسمی متفاوت در تاریخ ۱۴ شهریور همزمان با مراسم شب اربعین حسینی، بزرگداشت یکی از شاخص‌ترین نوحه‌خوانان آن منطقه را برگزار کنند.