کتاب زمینه شناخت تنبور منتشر شد/ تلاش برای ارائه یک بسته مطالعاتی

کتاب «زمینه شناخت تنبور» یکی از تازه ترین آثار پژوهشی منتشر به قلم حیدر کاکی نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی در دسترس مخاطبان و علاقه مندان موسیقی ایرانی قرار گرفت.

 

به گزارش موسیقی نو به نقل از خبرگزاری مهر، «زمینه شناخت تنبور» عنوان یکی از تازه ترین آثار تالیفی منتشر شده در حوزه موسیقی است که به قلم حیدر کاکی نوازنده و مدرس تنبور در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

به گفته مولف اثر، این کتاب مرجعی مستند و مستدل است که علاقه‌مندان ساز تنبور و موسیقی کهن و باستانی آن را با تمامی ابعاد آن آشنا می‌کند. این کتاب پس از کتاب «تنبور از دیرباز تاکنون» سید خلیل عالی نژاد دومین کتاب پژوهشی در خصوص ساز کهن تنبور است.

کاکی در ادامه توضیحات خود برای این اثر آورده است: کتاب «زمینه شناخت تنبور» با مقدمه‌ای خواندنی از استاد علی اکبر مرادی و نگارنده آغاز می‌شود. بر همین اساس تلاش شده ابتدا تاریخچه ای مختصر از موسیقی و ساز تنبور در دوره های مختلف از خلقت بشر تا عصر حاضر و بررسی انواع تنبور در سرزمینهای مختلف با استناد به آثار ونقوش باستانی ارائه شود. در ادامه نیز معرفی مختصری از یارسان و تنبور یارسان، ارائه می‌شود، سپس مشخصات و شکل ظاهری، خواص مواد، کوک، عوامل فنی در اجرا، انواع مضراب‌های متنوع و تکنیک های نوازندگی دست راست و چپ توضیح داده می شود.

در ادامه بخش های بعدی اثر نیز، نوازندگان تنبور طی یکصد سال گذشته در حوزه‌های مختلف و تعدادی از سازندگان تنبور معاصر معرفی و سپس موارد استفاده از تنبور، مقام، انواع مقامهای تنبور، خصوصیات موسیقی تنبور از لحاظ جنبه‌ها و حالات مختلف روند ملودیک و دورهای ریتمیک بررسی می‌شود. در خاتمه بخش انتهایی کتاب تمامی مقام‌های تنبور تجزیه و تحلیل شده است.

مطالب این کتاب همان پیشینه فرهنگی موسیقایی تنبور بوده و می تواند برای تمامی نوازندگان و هنرآموزان و علاقمندان موسیقی تنبور مورد استفاده قرار گیرد. البته این توضیح نیز لازم است که اثر یاد شده در سال ۱۳۸۷ توسط انتشارات نوید شیراز چاپ و منتشر شد و اکنون پس از تغییرات بنیادی مجدد توسط دوست گرامی ام جناب آقای سیامک عزیز زاده مدیر مسئول انتشارات مشاهیر هنر این کتاب چاپ و منتشر شده است.»

 

 

 

« لطفا یک نظر بنویسید و در قرعه کشی پایگاه موسیقی نو شرکت کنید»