پیامی که در سه‌ دقیقه مخابره می شود

 

بابک افرا تنها با یک ترانه ۳ دقیقه‌ای به اندازه ساعتها سخنرانی و مشاوره برای بهبود حال زنان جامعه حرف زده و یقینا به واسطه جاذبه هنری و موسیقیایی کارش به طور مضاعفی منشا اثر بوده است.

به گزارش موسیقی نو به نقل از خبرنگار مهر «سمیه فیروزفر» فعال رسانه‌ای و دانش آموخته دکتری ادیان در یادداشتی به مساله ارتباط هنر و رسانه پرداخته است:

در عصر حاضر که به بیانی عصر ارتباطات و رسانه است، معنا وکارآیی هنر، ابعادی تازه تر و عمیقتر یافته است و تاثیرگذاری هنر در گرایش های فرهنگی و اجتماعی بروز بیشتری پیدا کرده است.
در روزگاری که رسانه و مخاطب در تعاملی دو سویه متاثر از یکدیگرند، هنر نه فقط به معنای بیان و تجلی احساس و عاطفه ی آدمی بلکه به عنوان فرآیندی اجتماعی، آموزشی، اخلاقی و تربیتی ست و پرواضح است که جنبه اجتماعی هنر در شعر، رمان، سینما و موسیقی بیش از دیگر هنرها متجلی است.

تولستوی، نویسنده مشهور روسی، معتقد است هنر دارای ارزش اخلاقی است و هرگز صرفا به منظور زیبایی و لذت بردن خلق نمی‌شود و هدفی والاتر چون ترویج ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی برای آن در نظر می‌گیرد.یا افلاطون ارزش و فایده هنر را به اندازه میزان خدمت و تاثیر آن بر جامعه می‌داند.

دیروز به مناسبت روز زن موزیک ویدیوی کوتاهی دیدم که شعرش توجهم را جلب کرد، سرچ کردم و آهنگ را دانلود کردم، ترانه ای از بابک افرا به نام خانم. ترانه‌ای که به تنهایی مانیفستی برای حقوق اولیه یک زن است.

ابتدای شعر با بیانی ساده به مخاطب زن تلنگر میزند که حواست به خودت هست؟ خوبی؟ به فکر علاقمندی‌ هایت هستی؟ می دانی که حال خوبت مایه حال خوب جهان است؟ می گوید تو هر چه که باشی زیبایی، همینی که هستی زیباست و بدیع و منحصربفرد پس خودت باش و عروسک خیمه شب بازی استعماری نباش که تو را نقاشی شده و دور از واقعیت میخواهد، خودت باش با قلق خودت نگذار چپ و راست برای تک تک زوایای روح و روانت تصمیم بگیرند… یکی بگوید مادرانگی ات مهم است یکی بگوید همسرانگی یکی بگوید ظریف باش یکی بگوید قدرتمند…. خودت باش دنیا با تنوع علایق و روحیات زیباست نگذار شخصیت منحصربه فردت با القا دیگران عوض شود، خودت باش نه کاریکاتوری هماهنگ با درخواست دیگران و به مخاطب مرد میگوید زن نماد زمین است و مهد پرورش، زن که نباشد، زن که شاد و سلامت نباشد، نسلی نخواهد بود، آرامشی نخواهد بود، زمینی نخواهد بود…
بابک افرا تنها با یک ترانه ۳ دقیقه‌ای به اندازه ساعتها سخنرانی و مشاوره و جلسه روان درمانی برای بهبود حال زنان جامعه حرف زده و یقینا به واسطه جاذبه هنری و موسیقیایی کارش به طور مضاعفی منشا اثر بوده است.

به نظر به تاثیرگذاری اجتماعی و فرهنگی نمونه‌های هنری مشابه در حوزه‌های مختلف اعم از موسیقی، تئاتر و سینما و … اذعان به ارتباط تنگاتنگ و دیرین میان هنر و همچنین علم به اینکه پیام های آموزشی و تربیتی با جاذبه های هنری موفقیت و اثربخشی مضاعفی پیدا می کنند این یقین حاصل می شود که مسئولین فرهنگی و اجتماعی باید این واسطه ارزشمند را بشناسند، در برابر تاثیر آن سر خم کنند و این هنر را به خدمت نظام آموزش رسمی و غیررسمی دراورند.

عصر، عصر رسانه و هنر است، حکومت و جامعه‌ای که این را نپذیرد و از این پتانسیل قوی در راستای اهدافش بهره نگیرد قطعا در آینده ای نه چندان دور پشیمان از این غفلت خواهد بود.