هنرمندان ایتالیایی، هلندی، افغانستانی و مصری مهمان جشنواره موسیقی فجر

 

در بخش اجراهای بین‌الملل سی‌ و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، هنرمندانی از ایتالیا، مصر، افغانستان و هلند برای علاقه‌مندان ایرانی به اجرای موسیقی می‌پردازند.

به گزارش موسیقی نو به نقل از ایرنا از سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، اجرای جیووانی گوئیدی، نوازنده مشهور ایتالیایی یکی از این کنسرت‌هاست که روز دوشنبه ۲۵ بهمن‌ماه ساعت ۱۸:۳۰ در تالار وحدت تهران روی صحنه می‌رود.

یک اجرا از ایتالیا

جیووانی گوئیدی، پیانیست ایتالیایی‌ است با پیش‌زمینه موسیقی کلاسیک ولی فعالیتش در حوزه موسیقی جز است. یکی از پروژه‌های او تریو جیووانی گوییدی است؛ همچنین سایر فعالیت‌هایش را در قالب کوارتت و بداهه‌نوازی پیانو انجام می‌دهد.

گوئیدی ۳۶ ساله در بزرگترین جشنواره‌های جز جهان از جمله Umbria Jazz، Zurich Nu Jazz، North Sea Jazz Festival، San Francisco Jazz Festival، Molde Jazz Festival، Bologna Jazz، … و کشورهای آرژانتین، برزیل، آمریکا، آلمان، فرانسه، ایرلند، کره جنوبی، چین، انگلستان و ایتالیا اجرا داشته است.

وی پیش از این در سال ۱۳۹۵ در فرهنگسرای نیاوران به اجرای موسیقی پرداخته بود.

۲ اجرا از هلند و مصر

در دیگر اجرای بخش بین‌الملل، محمد ابوذکری، نوازنده سرشناس مصری ساز عود در سالن نیاوران هنرنمایی می‌کند. او در این کنسرت، ارسو کازیموف، نوازنده کوبه‌ای را در کنار خود دارد. کنسرت ۲ نوازی این هنرمندان روز یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۰ در سالن نیاوران برگزار خواهد شد.

همچنین نیکولاس فن پوکه، پیانیست شناخته شده اهل هلند نیز ساعت ۱۹:۳۰ روز ۲۴ بهمن در سالن نیاوران روی صحنه می‌رود.

اجرای گروه قوالی نجم الدین

روز جمعه ۲۲ بهمن ماه هنرمندان نامی اهل افغانستان متشکل از هفت نفر با عنوان قوالی نجم الدین شامل جواد تابش،آصف حبیبی، عبدالقادر عزیزی، عبدالخالق عزیزی، غلام سخی رسولی، هوشنگ جاوید و نعمت الله حسین زاده در سالن فرهنگسرای ارسباران ساعت ۳۰: ۱۸ در بخش بین الملل به صحنه خواهند رفت.

این گروه مدت کوتاهی است با همکاری تعدادی از هنرمندان موسیقی افغانستان فعالیت خود را آغاز کرده و با توجه به سوابق موسیقایی هریک از اعضا شکل گرفته است.

جواد تابش یکی از شاگردان استاد الطاف حسین، قوال بزرگ است که آوازه‌ جهانی دارد و استاد آصف حبیبی به بلبل هرات شهره است. در حرکت نوینی، متن‌های اشعار آئینی شاعران معاصر ایرانی با گونه‌های راگ‌ها و آوازهای هراتی درهم آمیخته تا به یک نوآوری تلفیقی در جهت تولید موسیقی معنوی برسد.

سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر هم‌زمان و در گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از تاریخ ۲۲ تا ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۰ به دبیری حسن ریاحی در بخش‌های رقابتی (جایزه باربد) و غیررقابتی برگزار می‌شود و جایزه ترانه ، جایزه موسیقی و رسانه و نشست‌های پژوهشی برنامه‌های دیگر این دوره از جشنواره خواهد بود.