نوازنده های فلسطینی اشغالگران را گول زدند!

یک نوازنده فلسطینی، در یکی از اتاق‌های خانه‌اش در نوار غزه، با گول زدن اشغالگران، آموزشگاه موسیقی کوچکی برپا کرده است برای اینکه، موسیقی در غزه نمیرد.

نوازنده های فلسطینی اشغالگران را گول زدند!

به گزارش موسیقی نو به نقل از المیادین، خضر البایض ۶۴ ساله، یکی از اهالی غزه است که در اتاقی در خانه‌اش چندین ساز را آویزان کرده و نگهداری می‌کند. عمر برخی از این سازها به چند دهه می‌رسد. نوازنده سالخورده فلسطینی به کسانی که به دور از هیاهوی جنگ و خونریزی تشنه آموختن موسیقی هستند، در کارگاه ساده و کوچکش درس موسیقی می‌دهد.

خضر البایض می‌گوید، در گذشته فقط چند تن از دوستانش برای شنیدن صدای سازش به این اتاق می‌آمدند اما اکنون این اتاق به آموزشگاهی برای علاقه‌مندان به موسیقی تبدیل شده است؛ به ویژه نسل جوان که موسیقی را فقط از طریق گوشی‌های هوشمند خود شنیده‌اند.

ارگ، ویولن، نی، طبل و چند ساز دیگر به دیوار اتاق آویزان شده و خضر البایض که این سازها را مانند فرزندانش دوست می‌دارد اجازه نمی‌دهد هر کسی لمسشان کند که مبادا آسیب ببینند. او سال‌ها تلاش کرده تا این ساز را جمع‌آوری کند.

البایض می‌گوید، موسیقی را سال‌ها قبل به عنوان راهی برای مقابله با استبداد و شکلی از مقاومت فرا گرفته و معتقد است در آهنگ‌های فلسطینی روح مقاومت جریان دارد. او می‌گوید اشغالگران صهیونستی، نوازنده‌ها و خواننده‌های فلسطینی که آهنگ های انقلابی و مشوق پایداری و مقاومت را می خوانند، زندانی می‌کنند.

نوازنده فلسطینی تعریف می کند که یک بار با گروهش برای اجرای آهنگی انقلابی به مناسبت آزادی یک اسیر فلسطینی که قدیمی ترین اسیر فلسطینی محسوب می‌شود، گرد هم آمده بودند اما خبر به گوش نیروهای اشغالگر می‌رسد و آن‌ها محل را محاصره می‌کنند. نوازنده های فلسطینی برای فریب دادن سربازان اشغالگر شروع به نواختن آهنگ‌هایی شاد و سرگرم کننده می کنند و به محض اینکه آن‌ها محل را ترک می کنند، نواختن موسیقی انقلابی از سر گرفته می‌شود. به گفته خضر البایض، نیروهای اشغالگر کاملا محل مراسم را ترک نکرده بودند و با هواپیماهایشان آن‌ها را تحت کنترل داشتند. در نتیجه تعدادی از خوانندگان و نوازندگان فلسطینی در این مراسم دستگیر شدند اما هیچگاه دست از مقاومت برنداشتند.

او می‌گوید، در جشن‌ ها هم سرودها و آهنگ‌های انقلابی خوانده و نواخته می‌شد و بدین صورت موسیقی در میان فلسطینیان به راهی برای مبارزه با استکبار تبدیل شده است. خضرالبایض و دوستانش برخی از این مراسم‌ها را با هزینه شخصی خود برپا کرده‌اند.

این خاطرات، نوازنده فلسطینی را به این واداشت تا اتاقی در خانه‌اش را به آموزشگاه موسیقی تبدیل کند تا نسل جوان هم راه مقاوت با موسیقی را بیاموزند و فراموش نکنند.

نوازنده های فلسطینی اشغالگران را گول زدند!.//