قطعه‌ای موسیقی برای جهان بدون خشونت از حمید قنبری

 

حمید قنبری ـ نوازنده و پژوهشگر موسیقی ایرانی ـ از انتشار دهمین قطعه موسیقی برای جهان بدون خشونت در پروژه موسیقایی «همساز» خبر داد.

 

به گزارش موسیقی نو: به نقل از ایسنا، حمید قنبری به انتشار دهمین قطعه «همساز» همزمان با جشن مهرگان و روز جهان بدون خشونت اشاره کرد و افزود: در طراحی این قطعه از سازهای کوبه‌ای به همراه تکنیک Overtones استفاده شده است که مارک ون تونگر، اتنوموزیکولگ و موسیقیدان هلندی اجرای آن را بر عهده داشته است.

وی درباره تکنیک Overtone singing تصریح کرد: این تکنیک یکی از عجیب‌ترین تکنیک‌های خوانندگی است که در آن دو یا چند نت به طور همزمان به صدا درمی‌آیند، به گونه‌ای که شنونده علاوه بر بسامد عادی صدا، بسامدهای هارمونیک دیگر را نیز خواهد شنید.

قنبری به مرسوم بودن این سبک خوانندگی در بین تبتی‌ها و مغول‌ها اشاره کرد و افزود: امروزه این سبک خوانندگی مخاطبی جهانی دارد و آهنگسازان مشهوری چون karlheinz_stockhausen در آثارشان به آن پرداخته‌اند.

وی همچنین درباره زمان انتشار دهمین قطعه «همساز» اظهار کرد: در میانه کارزار خشم و خشونتی که بر جهان حاکم است، زبان مشترک موسیقی، مرهمی برای همدلی بشر در سراسر عالم خواهد بود. این رویکرد، رویکرد اصلی پروژه موسیقایی همساز بوده و هست و امیدواریم تا به این ترتیب گامی در مسیر توسعه فرهنگ همراهی و همنوایی در مسیر صلح و دوستی برداریم و حاصل این تلاش و همنشینی را به گوش مخاطبان برسانیم.

در قالب پروژه «همساز»، تا کنون قطعاتی با همراهی سازهای تنبک، ناقاره، دف، بندیر، تاکینگ درام، پیپا (ساز باستانی کشور چین)، تمبوریم، پاندیرو و کویی کا (از سازهای کوبه‌ای برزیلی)، طبلا و درامز با همراهی پژمان حدادی، وحید اسداللهی، حسین رضایی‌نیا، پدرام خاورزمینی، ژائو ژوچان، الکساندر جسوس، درشن آنند، تراب مجلسی و امین دادوری منتشر شده است.

 

« لطفا یک نظر بنویسید و در قرعه کشی پایگاه موسیقی نو شرکت کنید»