فراخوان چهارمین جشنواره موسیقی کیش منتشر شد

دبیر علمی چهارمین جشنواره موسیقی کیش «یامال» جزییات فراخوان این رویداد هنری را اعلام کرد و از گنجاندن بخش پیشکسوت برتر به این جشنواره خبر داد.

 

به گزارش موسیقی نو به نقل از چهارمین جشنواره موسیقی کیش، حمید هادی درباره این جشنواره خاطرنشان کرد: منطقه آزاد کیش به عنوان برگزارکننده جشنواره و پایه‌‎گذار یک گردهمایی فرهنگی و هنری فاخر، بزرگ و سالیانه در سطح کشور در جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی و تقویت صنعت توریسم بین‌الملل در راستای معرفی جزیره زیبای کیش به عنوان مقصد و کالای برتر گردشگری در راستای گردشگری هنری است و این جشنواره را نیز اجرایی خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره یامال در نظر دارد به معرفی فرهنگ‌ها، قومیت‌ها و سنت‌ها بر اساس رنگ‌آمیزی در سواحل جنوبی از دریای عمان تا خلیج فارس شامل استان‌های جنوبی ایران بپردازد، اظهار داشت: موضوع محوری جشنواره موسیقی «یامال» آفرینش آثار با کلام و بدون کلام، مبتنی بر اشعار حماسی با گویش و زبان قومی به همراه حرکات آیینی و بومی با مضامین حماسی و صلح و مهرورزی است.

این عضو شورای سیاست‌گذاری چهارمین جشنواره موسیقی کیش در باره بخش‌های این جشنواره، گفت: این جشنواره شامل ۲ بخش «اصلی» و «جنبی» است که در بخش اصلی موضوع محوری، آفرینش مقام‌هایی با مضامین و با رویکرد موسیقی جنوب ایران (حماسی، لالایی‌ها، صلح و مهرورزی و آیین‌های مناطق جنوبی) با تاکید بر معاصر بودن موضوع شعر به زبان و لهجه بومی جنوب کشور است و اجرای میدانی موسیقی (موسیقی میدانی و خیابانی) لحن موسیقایی، باید مبتنی بر فرهنگ موسیقایی اصیل قومی این منطقه باشد.

وی از بخش جنبی رویداد گفت و ادامه داد: اجرای یکی از گروه‌های موسیقایی غیررقابتی، مطابق با جدول زمان‌بندی که توسط دبیرخانه‌ی جشنواره، برنامه‌ریزی و اعلام خواهد شد، به همراه گروه‌های منتخب در سطح کیش در این بخش گنجانده شده است.

 

 

بخش «پیشکسوت برتر» در جشنواره موسیقی کیش

این عضو هیات انتخاب جشنواره یامال از برگزاری بخش «پیشکسوت برتر» در این گردهمایی هنری خبر داد و افزود: شرکت‌کنندگان این بخش، توسط ستاد جشنواره انتخاب و دعوت خواهند شد و نیازی به ارسال اثر نیست. در این بخش از رویداد، استادانی از موسیقی جنوب ایران دعوت می شوند.

جوایز جشنواره

هادی با اشاره به جوایز چهارمین جشنواره موسیقی کیش، بیان کرد: گروه‌ها به صورت برگزیده با توجه به ویژگی‌های خاص اجرایی هر منطقه، توسط هیات انتخاب جشنواره معرفی می‌شوند و به گروه‌های برگزیده جشنواره، علاوه بر تندیس و لوح تقدیر، ۱۰میلیون تومان جایزه نقدی اعطا خواهد شد.

وی اضافه کرد: ارسال آثار به دبیرخانه‌ جشنواره از ۲۰مهر آغاز شده است و به مدت ۱۰ روز ادامه دارد.

دبیر علمی چهارمین جشنواره موسیقی کیش، عنوان کرد: مدارک ارسالی در دبیرخانه محفوظ مانده و به فرستنده مسترد نمی‌شود؛ پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه‌ آثار ارسالی آغاز و اسامی گروه‌ها و نفرات پذیرفته‌شده از طریق پایگاه رسمی جشنواره اعلام خواهد شد، ضمن اینکه هزینه اقامت و پذیرایی و ایاب و ذهاب راه‌یافتگان به مرحله نهایی جشنواره به عهده ستاد جشنواره است.

وی اضافه کرد: هرگونه اطلاع‌رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره تنها از طریق پایگاه‌های رسمی جشنواره به نشانی www.festival.kish.ir خواهد بود و مسوولیت پیگیری اخبار و اطلاعات این پایگاه بر عهده‌ متقاضیان است.

هادی هدف از برگزاری این رویداد را رونق کسب و کار در جزیره، ایجاد جاذبه‌های گردشگری، آشنایی با فرهنگ بوم‎‌گردی، طبیعت زیبای جزیره کیش، توسعه و معرفی گردشگری طبیعت و اکوتوریسم، گردش کار اماکن، تاسیسات گردشگری جزیره کیش، تشویق و ترغیب هنرمندان موسیقی نواحی کشور به آفرینش نغمات (ملودی) جدید مبتنی بر فرهنگ موسیقایی بومی جنوب، به منظور حفظ و انتقال ویژگی‌های موسیقی جنوب ایران به آیندگان و ایجاد فضای مناسب، به منظور عرضه‌ آثار خلق شده‌ی موسیقی جنوب ایران در جزیره کیش اعلام کرد.

هادی، بسط و تعمیق موسیقی آوازی، سازی و گسترش نغمات موسیقی نواحی سواحل جنوب ایران، بررسی موضوع خلاقیت و آفرینش هنری در موسیقی نواحی جنوب ایران، بررسی آیین‌ها در موسیقی جنوب ایران و اشاعه فرهنگ جمعی در قالب هنر آیینی، پیوند خرده فرهنگ‌ها و ارتباط فرهنگ سرزمین‌های جنوبی ایران، اشاعه هنر آیینی نواحی ایران و جلوگیری از تحریف و فراموشی آن، تبلیغ گردشگری هنری از طریق هنر جذاب موسیقی و مطرح کردن کیش به عنوان پایلوت گردشگری موسیقی جنوب ایران را از اهداف دیگر برگزاری این جشنواره برشمرد.