شنیدن صدای عود شاپور رحیمی پس از ۴ سال

شنیدن صدای عود شاپور رحیمی پس از ۴ سال

 

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت به دیدار شاپور رحیمی نوازنده پیشکسوت عود و خواننده رفت.

به گزارش موسیقی نو به نقل از روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت ، نیکنام حسینی‌پور عصر سه‌شنبه (۲۳ آذر ۱۴۰۰) به بهانه تولد شاپور رحیمی نوازنده و خواننده پیشکسوتبه منزل این هنرمند پیشکسوت رفت.

در این دیدار ناصر مقدم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز فاضل جمشیدی خواننده، حکیم‌ رابط رئیس انجمن موسیقی استان البرز نیز حضور داشتند. شاپور رحیمی که چهار سال از آخرین باری که ساز نواخته بود می‌گذشت، قطعاتی را با ساز عود اجرا کرد و فاضل جمشیدی با آواز او را همراهی کرد.

در انتهای مراسم نیکنام حسینی‌پور بر ضرورت حفظ میراث، خاطرات و اسناد تاریخی هنرمندان پیشکسوت توسط نهادهای فرهنگی تاکید و آمادگی موسسه برای همکاری در این امر مهم را اعلام کرد، همچنین لوحی را به نشانه سپاس برای سال‌ها فعالیت به شاپور رحیمی اهدا کرد.

 

شنیدن صدای عود شاپور رحیمی پس از ۴ سال

شاپور رحیمی متولد ۲۳ آذر ۱۳۲۶ و در سال ۱۳۴۵ در برنامه کودک رادیو ایران به‌ عنوان خواننده فعالیت هنری خود را آغاز کرد. سپس نزد اسماعیل مهرتاش به یادگیری ردیف وی پرداخت و پس از آن از محضر محمود کریمی، ادیب خوانساری، محمدرضا شجریان، عبدالله دوامی و نورعلی برومند بهره برد. سبک خوانندگی وی تحت تأثیر محمود کریمی است که ۱۸ سال شاگرد وی بوده‌است.

شاپور رحیمی ردیف‌های سازی و نواختن عود (بربط) را نیز نزد نصرالله زرین پنجه و منصور نریمان فرا گرفته و مدرک دانشگاهی او کارشناسی عود است، در سال ۱۳۹۲ نشان درجه یک هنری به او اعطاء شد.