«شریفانه» بهنام خدارحمی به یاد «فرهنگ شریف»

 «شریفانه» بهنام خدارحمی به یاد «فرهنگ شریف»

 

«شریفانه» عنوان قطعه‌ای است از ساخته‌های بهنام خدارحمی که در لیست قطعات منتشر شده مجوزدار قرار گرفت.

به گزارش موسیقی نو به نقل از ایلنا، قطعه موسیقی «شریفانه» از قطعات ساخته شده توسط بهنام خدارحمی است که به سفارش فرهنگ شریف ساخته شده است.

این قطعه قرار بود با همکاری فرهنگ شریف اجرا و منتشر شود که با مرگ نابهنگام وی این امکان فراهم نشد و «شریفانه» به مرحله انتشار نرسید. اینک پس از گذشت پنج سال از درگذشت این نوازنده، بهنام خدارحمی این قطعه را برای شنیدن در دسترس همگان قرار داده است.

«شریفانه» را علاوه بر آهنگسازی، بهنام خدارحمی تنظیم کرده و پیانوی آن را نیز نواخته است. نوازندگی تار این آهنگ را امیر احدی برعهده داشته و در «صدای دنیای هنر» تولید و فراهم شده است.

فرهنگ شریف از نوازندگان بنام تار این ساز را نزد عبدالحسین شهنازی و مرتضی نی‌داوود، که از تارنوازان بزرگ اواخر دوره‌ی قاجار و اوایل پهلوی بودند آموخت، بر خلاف اظهارات محمدرضا لطفی که بر این باور بود تار را نزد علی اکبر شهنازی برادر بزرگتر عبدالحسین شهنازی آموخته، فرهنگ شریف تنها شاگرد عبدالحسین شهنازی بود و شاگردی دیگر جز او نداشت. اما شیوه‌ی نوازندگی وی به استادانش شباهتی نداشت و مخصوص خود او بود.

شریف دارای نشان درجه یک هنری معادل دکتری، از چهره‌های ماندگار موسیقی، نوازنده و بداهه نواز تار اهل ایران بود که در۱۷ شهریور ۱۳۹۵ در تهران در گذشت.