«سیمرغ نامه»، یک پروژه موسیقایی ـ نمایشی

پروژه موسیقایی ـ نمایشی «سیمرغ نامه» بر اساس منطق الطیر عطار نیشابوری اثری موزیکال از مریم شریف‌زاده‌ شیرازی و کارگردانی میترا کریم‌خانی است که شانزدهم اردیبهشت ماه (۱۴۰۱) در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود.

 به گزارش موسیقی نو به نقل از ایسنا، امیر عابدی و مریم شریف‌زاده شیرازی تهیه کنندگان، خشایار حاجی سید جوادی مجری طرح، پگاه نیایی طراح حرکات فرم، نگار اعزازی سرپرست سازهای کوبه‌ای برخی از اعضای گروه اجرایی این پروژه نمایشی ـ موسیقایی را تشکیل می‌دهند.

در توضیحات تکمیلی موسیقایی ـ نمایشی «سیمرغ نامه» که با همراهی گروهی از هنرمندان کودک و نوجوان کشورمان در پاسداشت عطار نیشابوری و قالبی متفاوت روی صحنه می‌رود، آمده است:
« این اثر بر اساس داستان منطق‌الطیر اثر ارزشمند عطار نیشابوری بازنویسی و روی اشعار آن آهنگسازی و تلفیق شعر و موسیقی انجام شده است. در این پروژه تلاش شده تا با تلفیقی از موسیقی و یک اثر ادبی فاخر ایرانی، اثر متفاوتی با همراهی تعدادی از هنرمندان ارزنده کودک و نوجوان کشورمان پیش روی مخاطبان قرار داده شود. البته با توجه به اینکه سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ توسط کمیسیون ملی یونسکو «سال تجلیل از عطار نیشابوری»  نامگذاری شده، بنابراین زمان مناسبی است تا این اثر فاخر در قالبی موثرتر در سطح ملی و بین المللی روایت و معرفی شود.

این اثر نه تنها توجه مخاطب را به ادبیات کلاسیک و موسیقی بدیع ایرانی جلب می‌کند، بلکه با ایجاد نقش برای پرندگان بومی ایران، آنها را به توجه به محیط زیست می‌طلبد. بنابراین داستان منطق الطیر بهانه‌ای است برای معرفی بخشی از میراث طبیعی این سرزمین و طبیعتی که بخشی از آن پرندگان بی‌ همتایی هستند. »

.