سامان احتشامی موسیقی فیلم «۲۸۸۸» را ساخت

 

 

سامان احتشامی از ساخت موسیقی فیلم «۲۸۸۸» به کارگردانی کیوان علی محمدی و علی اکبر حیدری خبر داد که قرار است در بخش مسابقه چهلمین جشنواره فیلم فجر حضور یابد.

به گزارش موسیقی نو به نقل از ایلنا، «سامان احتشامی» آهنگساز و نوازنده پیانو گفت: من از سال‌ها پیش در حوزه موسیقی فیلم فعالیت کردم و اولین موسیقی فیلمی که ساختم اوایل دهه ۸۰ بود که در فیلم «رستگاری در هشت و بیست دقیقه» با سیروس الوند همکاری کردم و با این فیلم وارد حوزه ساخت موسیقی فیلم شدم. بعد از آن با محمد علی اینانلو در برنامه «گردش» در حوزه صداگذاری و موسیقی فیلم همکاری کردم. در تمامی این سال‌ها در حوزه موسیقی فیلم با کارگردان‌های زیادی در فیلم‌های مختلف همکاری داشتم که می‌توان به فیلم شکاف، خط ساغر، انیمیشن شازده کوچولو، این ترانه عاشقانه نیست و… اشاره کرد.

این نوازنده پیانو در ادامه بیان کرد: من معتقدم ما دو نوع موسیقی فیلم داریم که اولین نوع آن آهنگ‌هایی است که در خاطرات مردم می‌ماند و دومین نوع آن موسیقی‌هایی است که کمک می‌کند آن فیلم در خاطر مردم ماندگار شود که یکی از بهترین مثال‌ها «سلطان قلب ها» است که موسیقی آن را استاد انوشیروان روحانی ساخته است و مردم آهنگ این فیلم را بیشتر از خود فیلم به یاد می‌آورند و همیشه با آن خاطره دارند. ملودی سلطان قلب‌ها آنقدر زیبا و به یاد ماندنی بوده حتی عزیزانی که سر چهار راه‌ها ساز می‌زنند ملودی سلطان قلب‌ها را می‌نوازند. همچنین یکی دیگر از موسیقی فیلم‌های ماندگار «از کرخه تا راین» مجید انتظامی است. این موسیقی فیلم‌ها موسیقی‌هایی است که خاطرات خوبی برای مردم به جا گذاشته‌اند و این آهنگ‌ها ماندگار شده است.

این هنرمند افزود: این نوع موسیقی فیلم حتی به فروش فیلم مورد نظر هم کمک می‌کند زیرا مخاطب آن موسیقی را به عنوان موسیقی فیلم گوش نمی‌کند بلکه به عنوان یک موسیقی خوب گوش می‌کند. یک نوع موسیقی فیلم داریم که مثلا برای رعب و وحشت، انتظار، ایهام و…ساخته می‌شوند که اگر مردم فیلم را نبینند موسیقی هجوی را می‌شنوند که بهتر است بگوییم به تنهایی اصلا قابل شنیدن نیستند یا اینکه اگر این موسیقی‌ها را برداریم نمی‌توانیم فیلم را ببینیم چون احساس آن فیلم دست موسیقی است و موسیقی به آن تصاویر کمک می‌کند تا احساس متفاوتی در مخاطب ایجاد کند.

این آهنگساز در ادامه خاطرنشان کرد: من به عنوان یک موزیسین اگر بخواهم موسیقی فیلم بسازم باید مانند یک مایع باشم و در هر ظرفی بتوانم خودم را بگنجانم. من در فیلم «۲۸۸۸» به کارگردانی کیوان علی محمدی و علی اکبر حیدری و تهیه‌کنندگی کیوان علی محمدی با این گروه همکاری کردم و موسیقی فیلم این کار را ساختم و قرار است این فیلم در جشنواره فیلم فجر امسال نمایش داده شود. این فیلم ژانر عاشقانه و جنگی دارد و چون ژانری متفاوت است دوست داشتم استعداد خودم را در این ژانر هم در حوزه ساخت موسیقی فیلم نشان دهم و بگویم که در این فضا هم توانایی ساخت موسیقی فیلم دارم که خوشبختانه کیوان علی محمدی به عنوان کارگردان موسیقی این فیلم را دوست داشت.

وی عنوان کرد: این فیلم در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر حضور دارد و مردم باید درباره آن قضاوت کنند. موسیقی این فیلم عاشقانه است و از سازهایی استفاده کردم که صدای کریستالی داشته باشند. نکته جالب این است که این فیلم در ژانر جنگ است ولی یک صحنه جنگ در این فیلم دیده نمی‌شود و فیلم سیاه و سفید است که این تفاوت در هر فیلمی دیده نمی‌شود. همچنین یک ویژگی مهم دیگر این فیلم بازی بسیار خوب بازیگران است. به نظر من کارگردان این فیلم فرهنگ و شعوری بی‌نظیر دارد که این فرهنگ در فیلم هم دیده می‌شود. من واقعا از این همکاری لذت بردم و مطمئن هستم مورد توجه مخاطبان نیز قرار می‌گیرد.

این آهنگساز در پایان گفت: سه سال برای موسیقی این فیلم تفکر شده است و اجرای آن یک هفته زمان برد. در این جا لازم می‌دانم از محی نیکو تشکر کنم زیرا ضبط موسیقی، صدابرداری و مسترینگ این کار را انجام داده است و در این راه بسیار به من کمک کرد.