ساز و آواز پژوهشگر ایرانی در یک رویداد بین المللی ویژه نوروز

به گزارش موسیقی نو یکی از مدرسان و پژوهشگران عرصه موسیقی با حضور در سالن سفیران یونسکو شهر پاریس به اجرای قطعاتی از موسیقی ایرانی پرداخت.

محمدعلی مرآتی مدرس دانشگاه، پژوهشگر و دبیر جشنواره بین المللی موسیقی نواحی ایران با حضور در جشن نوروز که به میزبانی و دعوت رسمی سازمان یونسکو و مشارکت کشور ترکمنستان در شهر پاریس برگزار شد، به اجرای قطعاتی از موسیقی ایرانی پرداخت.

مرآتی در این برنامه با نوازندگی کمانچه در دستگاه ماهور و آواز بیات اصفهانی به اجرای برنامه پرداخت. در این برنامه همچنین سفیران فرهنگی یونسکو از دوازده کشور به تبادل نظر در مورد اشتراکات فرهنگی و آیین‌ها پرداختند.

احمد پاکتچی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه هم درباره جایگاه ایران در نوروز و پیام صلح و دوستی در منطقه سخنانی را ایراد کرد.

جشن نوروز به میزبانی یونسکو و با مشارکت کشور ترکمنستان در سالن سفیران یونسکو واقع در شهر پاریس با حضور دوازده کشور در فروردین ۱۴۰۳ (۲۱ ام مارس ۲۰۲۴) برگزار شد.

نوروز در ابتدا در سال ۲۰۰۹ توسط شش کشور در فهرست نمایندگی میراث فرهنگی ناملموس بشری به ثبت رسید و سپس در سال ۲۰۱۶ شش کشور دیگر به آن اضافه شد.

ایران، افغانستان، آذربایجان، هند، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، و ترکیه کشورهایی هستند که به طور مشترک نوروز را ثبت کرده‌اند.