رونمایی از آلبوم «چل چرا» نرمه نای نوازی «اسماعیل مردانی»

 

 مسئول واحد موسیقی حوزه هنری استان کردستان گفت: آیین رونمایی از آلبوم موسیقی «چل چرا» نرمه نای نوازی «اسماعیل مردانی» از هنرمندان برجسته کردستانی دوشنبه ۱۶ اسفند در سالن شماره ۲ پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار می شود.

به گزارش موسیقی نو؛ «کژوان ضیاء الدینی»، در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: در راستای توجه به موسیقی سنتی ایرانی و حمایت از نوازندگان محلی و بسترسازی لازم جهت معرفی هنرمندان بومی و نواهای محلی، آلبوم موسیقی «چل چرا» به نوازندگی هنرمند برجسته بالابان‌نوازی کردستان «اسماعیل مردانی»، توسط حوزه هنری استان کردستان در ۱۲۰۰ نسخه منتشر شده است و ساعت ۱۷ روز دوشنبه ۱۶ اسفند ماه با حضور هنرمندان عرصه موسیقی و علاقه مندان در محل سالن شماره ۲ پردیس سینمایی بهمن سنندج از آن رونمایی و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وی افزود: این آلبوم در راستای اهداف کلان حوزه هنری، تحقق بخشیدن برنامه‌‎های مدنظر شهرهای خلاق موسیقی و کمک در تثبیت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی در یونسکو بوده و درآن معرفی بخشی از توانمندی‌های موسیقایی هنرمندان استان کردستان و سنندج عرضه شده است.

ضیاء الدینی عنوان کرد: موسیقی کردی شامل آواها، ترانه‌ها، آهنگ‌ ها و نغمه‌هایی است که به زبان کردی بیان می‌شود و بیانگر ارزش‌ها باورها و حوادث روزگار هستند که زیرشاخه فرهنگ و فولکلور کردی است.

وی افزود: موسیقی کردی از دل افسانه‌ها و روایات تلخ و شیرین این مناطق ظهور و بروز پیدا کرده و سینه به سینه توسط هنرمندان از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

مسئول واحد موسیقی حوزه هنری کردستان ادامه داد: ساز «نرمه نای» یا «بالابان» از سازهای سنتی مناطق کردنشین است که در موسیقی آذربایجان هم از آن استفاده می‌شود که در کردستان «اسماعیل مردانی» به‌عنوان یکی از مشهورترین نوازندگان این ساز شناخته می‌شود.

وی گفت: در این آلبوم مردانی تلاش کرده است بخشی از نواهای معروف کردی را شامل ۲۳ آهنگ از جمله نغمه‌های «گه لو»، «گولی»، «هیجرانی»، «هوره»، «لاوک»، «پاییزه»، «پیره هه لو»، «سه حه ره»، «شیرین به هاره»، «سیاوچه مانه»، «یارغه زال»، «ئه للا وه یسی»، «سواره» و.. را با صدای دلنشین نرمه نای بنوازد و این نواها را ماندگار کند.

مسئول واحد موسیقی حوزه هنری کردستان در خصوص ویژگی این اثر نیز گفت: نرمه نای سازی محدود بود که تنها در دستگاه شور و گوشه‌های شور اجرا می‌شد، ولی استاد مردانی موفق شد با همکاری استاد زاهد منصوری در قالب هفت دستگاه، هفت بالابان یا نرمه نای را بسازد که این اثر حاصل این دستاورد مهم است.

اسماعیل مردانی متولد ۱۳۴۵ سنندج است که از سال ۱۳۶۴ نوازندگی سازهای بادی از جمله بالابان (نرمه نای) سرنا، دوزله را بدون استاد آغاز کرد. وی در طول چندین دهه فعالیت خود از اساتید «احمد داوود»، «علی خان شریعتی»، «عبدا… شریعتی» و «محمد بهمنی» بهره گرفته است.

از جمله موفقیت‌ های اسماعیل مردانی می‌توان به حضور در فستیوال جهانی موسیقی فرانسه و دریافت لوح تقدیر بهترین تکنوازی اشاره کرد. حضور در فستیوال‌های بین‌المللی در کشورهای لهستان، آلمان، ایتالیا، مالزی، امارات متحده عربی، ترکیه، بلغارستان، رومانی، اتریش، یونان، مجارستان، قزاقستان، اسپانیا، عراق و دریافت دکتری افتخاری موسیقی در فرانسه از او چهره‌ای بین‌المللی ساخته است.

حضور در جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما و کسب چندین عنوان برتر در دوره‌های مختلف این جشنواره، و کسب عناوین متعدد در دیگر جشنواره‌ها در کنار حضور در نوازندگی موسیقی در چندین اثر سینمایی و همکاری با گروه‌های مختلف موسیقی داخلی، بخشی دیگر از سوابق این هنرمند محسوب می‌شود.