پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان؛

دعوت حسین علیزاده از بخش خصوصی/ می‌خواهم کناره‌گیری کنم!

حسین علیزاده مشاور جشنواره ملی موسیقی جوان ضمن دعوت از بخش خصوصی برای حمایت هر چه بیشتر از این رویداد، برگزاری جشنواره در این شرایط اقتصادی را معجزه قلمداد کرد.

به گزارش موسیقی نو به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان، حسین علیزاده مشاور دبیر و داور بخش تار، سه تار، آفرینش در تکنوازی و آهنگسازی جشنواره پانزدهم موسیقی جوان در خصوص سطح کیفی جشنواره موسیقی جوان گفت: با توجه به شرایط خاص موسیقی در کشورمان و همچنین جشنواره‌هایی از این دست که در خارج از ایران برپا می‌شود، برگزاری این جشنواره اتفاق بسیار خوبی بوده و هیچکس منکر آن نیست و دوست و دشمن هم به این موضوع باور دارند و همانطور که اشاره کردم با وجود محدودیت‌های موسیقی در کشورمان می‌توان برگزاری این جشنواره را یک معجزه برشمرد. شاید هم یک علت آن این باشد که این جشنواره تنها بستری است که موسیقیدانان کشورمان با جان و دل و بدون نگاه مادی در آن حضور داشته و دارند. نکته دیگری که در تاثیرگذاری و جذب این جشنواره بسیار اثرگذار بوده، عشق و احساس افراد به حرفه و کارشان است و باید بگویم جشنواره ملی موسیقی جوان موجب شد خود ما هم احساس جوانی داشته باشیم و البته فراموش نشود جشنواره ملی موسیقی جوان سرمایه بزرگی بوجود آورده که می‌تواند آینده موسیقی ایران را هم رقم بزند.

وی ادامه داد: از دیدگاه من جشنواره ملی موسیقی جوان با تمامی محدودیت‌هایی که در موسیقی ما حاکم است همچنان جوابگوی مسائل بسیاری بوده و همیشه ما را سر شوق آورده و امیدواریم این پرچم همیشه افراشته نگاه داشته شود و اگر روزی دولت به هر دلیلی نخواهد این جشنواره تداوم پیدا کند و محدودیت‌هایی بوجود آورند من از بخش خصوصی دعوت می‌کنم برای حفظ این میراث فرهنگی کشورمان اقدام کنند و این جشنواره را نیازمند به امکانات دولتی نگاه ندارد.

حسین علیزاده: بر این باورم جشنواره ملی موسیقی جوان نیازمند یک تحول اساسی است و نباید آن را ثابت نگاه داشت

داور بخش تار و سه تار پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با اشاره به اینکه اعتبار این جشنواره از سوی ما کارشناسان تایید می‌شود، گفت: اولاً تاثیرگذاری این جشنواره تنها محدود به پایتخت نبوده بلکه در سراسر ایران اثرگذاری مثبتی داشته و جای امیدواری است اغلب منتخبین و نوازنده‌های خوب کشورمان از شهرهای کوچک و استان‌های مختلف بوده‌اند و بسیار مورد استقبال قرار گرفته و نکته دیگر اینکه این جشنواره توانسته استعدادهایی درخشان یا نوازنده‌های خوب و خوش فکر کشورمان را شناسایی کند و این موضوع بیانگر این است دانشجویان و یا فارغ‌التحصیلان موسیقی که در شهرستان‌ها ساکن هستند و در این زمینه فعالیت می‌کنند، تلاش‌های بسیاری در تربیت شاگردان انجام داده‌اند که ماحصل آن شرکت کنندگان توانمند جشنواره است.

وی ادامه داد: البته این فعالیت‌ها به یک نوع موسیقی یا یک ساز محدود نمی‌شود بلکه در همه رشته‌ها نتیجه خوبی بدست آمده و موجب شده شوق بیشتری در آنها ایجاد شود. البته شاید این انتظار را داشته باشیم که همه چیز بهتر از این باشد اما بار دیگر تکرار و تاکید می‌کنم در شرایطی که نمی‌توان انتظار امیدواری داشت چنین رویداد بزرگی رخ داده که می‌تواند درس عبرتی برای مسئولین کشورمان باشد تا بدانند و آگاه باشند هر جا افرادی با شوق و علاقه فعالیت می‌کنند قطعاً پیشرفت و بازدهی خوبی خواهد داشت و این موضوع باید الگویی برای همه ارگان‌ها باشد که این شوق چگونه باید بوجود آید.

علیزاده تاکید کرد: بزرگترین شوقی که این جشنواره برای ما ایجاد کرده عدم دخالت و نظارت مسئولان بود و توانستیم مستقل عمل کنیم و به هیچ ارگانی وابستگی خاصی نداشتیم و حضور و فعالیت هنرمندان به دلیل اعتقادشان نسبت به هنر بوده، آن هم در محیطی بسیار صمیمی و دوستانه که بسیار قابل ارزش است.

این آهنگساز و نوازنده در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره ارتقا سطح کیفی جشنواره موسیقی جوان اظهار داشت: نگاه من به هنر مثبت است اما بر این باورم جشنواره ملی موسیقی جوان نیازمند یک تحول اساسی است و نباید آن را ثابت نگاه داشت. مانند تغییراتی که باید در دروس آموزشی موسیقی کشورمان رخ بدهد.

وی افزود: جشنواره موسیقی جوان نسبت به فعالیت سال‌های اولیه خود تغییرات محسوسی داشته به عنوان مثال در بخش موسیقی ایرانی تنها به حفظ ردیف موسیقی جوانان اکتفا نکرده یا در بخش موسیقی کلاسیک غربی هم که در جهان جریان دارد نگاه خشکی نداشته و هنرمندانی هم که در این بخش حضور دارند بی اطلاع از موسیقی روز دنیا نیستند و تلاششان بر این است با تحولات روز موسیقی دنیا همگام باشند اما این کافی نیست. البته در بخش موسیقی ایرانی هم وضع به همین منوال است و داوران نگاه خشک و سنتی به فعالیت جوانان ندارند و یک مقدار به سمت جوان گرایی تغییر رویه داده‌اند و خلاقیت شرکت کنندگان مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه همچنان تکرار و تاکید می‌کنم این تغییرات کافی نیست و نیازاست تلاش بیشتری روی این مسئله صورت بگیرد تا خلاقیت‌ها را کشف کنیم نه آنکه تنها به دنبال افرادی باشیم که تنها از حافظه خوبی برخوردار هستند و ردیف موسیقی را به خوبی حفظ کرده‌اند یا به نوعی برای جشنواره انجام وظیفه می‌کنند، بلکه آرام آرام به جایگاهی رسیده‌ایم که کشف استعدادها صورت گرفته و این موضوع نسبت به سال‌هایی که این جشنواره را آغاز کردیم موجب شده تجربه‌های بسیار خوبی به دست آوریم که امیدوارم شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

هیچکدام از ما تا ابد در جشنواره نخواهیم بود و خود من بسیار مایل هستم کناره‌گیری کنم نه به این دلیل که خسته شده باشم بلکه دوست دارم نیروهای تازه نفس به جشنواره بیاید

علیزاده با اشاره به موفقیت‌های جشنواره موسیقی جوان گفت: یکی از علت‌های موفقیت این جشنواره حضور افراد متخصص است، فردی که دلسوزانه در این راه قدم بردارد و شبانه روز خود را وقف این کار کند و این احساس مسئولیت را آقای هومان اسعدی پذیرفت، فردی که علاوه بر فعالیت و متعهد بودن در حوزه دانشگاه و تدریس، عاشق هنر خودش است و این عشق امروز در جشنواره نمود بسیاری پیدا کرده و از نظر من اگر تنها ۵ نفر از این خصلت و احساس مسئولیت برخوردار بودند فرصتی فراهم می‌شد تا آقای اسعدی به استراحت بپردازد، کما اینکه شاید لازم باشد افرادی که مانند ایشان نگاه می‌کنند و در این زمینه عاشق هستند و هدفمند از تجربیات آقای اسعدی بهره ببرند و راه او را ادامه بدهند چرا که مسئولیت بسیار بسیار سنگینی است و گاهی اوقات شرایطی بوجود می‌آید که انسان را از پای در می‌آورد اما هومان اسعدی مقاومت کرده و به همین دلیل همیشه ایشان را ستایش می‌کنم و این امید است که در آینده افرادی چون هومان اسعدی بر سر کارآیند و علاوه بر تخصص و دلسوزی حس استقلال هم داشته باشند به این دلیل که هومان اسعدی تا به امروز از هیچ فردی دستور نگرفته است.

مشاور دبیر و داور چندین دوره جشنواره موسیقی جوان در خاتمه خاطر نشان کرد: تا به امروز ارگان‌ها رفتار بسیار خوب و صمیمانه‌ای داشته‌اند و علاوه بر اینکه اجازه دخالت به خود نمی‌دادند بلکه حمایت هم می‌کردند چرا که اگر غیر این بود و حالت فرمایشی به خود می‌گرفت قطعاً عده زیادی از ما همکاری نمی‌کردیم.

وی افزود: ناگفته نماند شخص هومان اسعدی هم برای ما پشتوانه‌ای بوده به این دلیل که به تعهد کاری اش به خوبی عمل کرده است. درواقع یک عشق متقابل بوجود آمده بخصوص در بین ما و شرکت کنندگانی که هر سال در این جشنواره حضور دارند و مانند یک خانواده شده‌ایم اگرچه هیچکدام از ما تا ابد در جشنواره نخواهیم بود و خود من بسیار مایل هستم کناره‌گیری کنم نه به این دلیل که خسته شده باشم بلکه دوست دارم نیروهای تازه نفس به جشنواره بیاید.

حسین علیزاده مشاور جشنواره ملی موسیقی جوان ضمن دعوت از بخش خصوصی برای حمایت هر چه بیشتر از این رویداد، برگزاری جشنواره در این شرایط اقتصادی را معجزه قلمداد کرد.