شهرام صارمی:

خانه موسیقی حیاط خلوت وزارت ارشاد است

خانه موسیقی حیاط خلوت وزارت ارشاد است

 

شهرام صارمی معتقد است که خانه موسیقی حیاط خلوت وزارت ارشاد است و تا زمانی که ارتباط نزدیک دولت با خانه موسیقی قطع نشود، هیچ اقدام موثری در این نهاد شکل نمی‌گیرد.

به گزارش موسیقی نو به نقل از خبرگزاری ایسنا، شهرام صارمی _ آهنگساز و نوازنده کمانچه _ با حضور در برنامه رادیویی «ارغنون» با موضوع بررسی فعالیت‌های خانه موسیقی، درباره این که هر شغلی یک نهاد صنفی مرتبط دارد، گفت: نهاد صنفی باید از نظر شغلی و بهداشتی اعضای خود را مورد حمایت کامل قرار دهد. نهاد صنفی باید تلاش کند تا اعضایش امنیت شغلی داشته باشند. رسیدگی و رعایت حقوق اجتماعی و درآمد اقتصادی و بیمه و غیره از جمله مهم‌ترین اقدامات یک نهاد صنفی است.

این آهنگساز با بیان این که در دو سال گذشته حدود ۴۰ درصد از آموزشگاه‌های موسیقی به طور کامل تعطیل شده‌اند، بیان کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا هیچ کنسرتی برگزار نشده است. خانه موسیقی در دو سال گذشته برای رسیدگی به وضعیت «آموزشگاه‌های تعطیل شده» و «تعطیلی کنسرت‌ها و کلاس‌های آموزشی موسیقی» چه اقداماتی انجام داده است؟

شهرام صارمی با بیان این که خانه موسیقی در قالب حقوقی به عنوان موسسه فرهنگی و هنری ثبت شده است، توضیح داد: خانه موسیقی یک نهاد صنفیِ تحت پوشش وزارت کشور نیست.

وی با اشاره به این که انجمن صنفی هنرمندان موسیقی در وزارت کشور ثبت شده است، عنوان کرد: صنف رسمی فعالان حوزه موسیقی «انجمن صنفی هنرمندان موسیقی» است.

این نوازنده کمانچه با بیان این که آموزشگاه‌های موسیقی هیچ‌گاه از خانه موسیقی کمک نگرفته‌اند، تاکید کرد: خانه موسیقی در طول سال‌های فعالیت خود گام مثبتی برای تسهیل شرایط برگزاری کنسرت در ایران برنداشته است.

وی با بیان اینکه صنف باید تمام مشکلات اعضای خود را برطرف کند، تصریح کرد: خانه موسیقی در بسیاری از مواقع خود را صنف رسمی موسیقی کشور معرفی می‌کند.

شهرام صارمی با اشاره به این که خانه موسیقی به دولت وابسته است، گفت: اکثر اعضا و هیات مدیره‌های دوره‌های مختلفِ خانه موسیقی افرادی هستند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط هستند. خانه موسیقی حیاط خلوت وزارت ارشاد است.

این آهنگساز درباره این که خانه موسیقی باید به طور کامل از دولت فاصله بگیرد، ادامه داد: تا زمانی که ارتباط نزدیک دولت با خانه موسیقی قطع نشود، هیچ اقدام موثری در این مجموعه شکل نمی‌گیرد.