جایزه بهترین موسیقی جشنواره فیلم زنان رم به احسان صدیق رسید

احسان صدیق، آهنگساز و سرپرست گروه کوارتت کاسته چندی پیش برای ساختن موسیقی متن فیلم «جنبل» جایزه بهترین موسیقی فیلم را از جشنواره فیلم زنان در رم ایتالیا دریافت کرد.

 

موسیقی نو؛ این جشنواره بین‌المللی که هر سال برگزار می‌شود، امسال با نگاهی ویژه به آثار فیلمسازان ایرانی به صورت آنلاین برگزار شد. فیلم «جنبل» به کارگردانی هادی کمالی‌مقدم و مینا بزرگمهر مستندی داستانی درباره خیالات مردم مناطق جنوبی ایران و برگرفته از ناخودآگاه جمعی ساکنان این منطقه و دیگر مناطقی است که مردم آن در حاشیه دریا‌ها زندگی می‌کنند و موضوع‌هایی مثل عشق و طی طریق برای رسیدن به آن را دربر می‌گیرد.

احسان صدیق، آهنگساز و نوازنده گیتار الکتریک درباره ایده اولیه شکل‌گیری موسیقی متن فیلم «جنبل» گفت: «روایت داستانی این فیلم درباره جنوب ایران بود، اما من تصمیم گرفتم موسیقیآن را خارج از فضای مرسوم موسیقی جنوب طراحی کنم، چرا که اعتقاد دارم کنار روایت داستان، موسیقی فیلم به مثابه کدوئت رفتار می‌کند که علاوه بر داشتن شخصیتی مستقل در خدمت روایت داستان نیز قرار می‌گیرد.»

این آهنگساز در ادامه با اشاره به نقش روایتگری موسیقی متن در فیلم افزود: «من صرفا قصد روایت موسیقی جنوب ایران را نداشتم. چون به نظرم ساخت موسیقی فیلم با ابزار و حال و هوای جغرافیایی که در آن فیلم ساخته می‌شود کاری ساده و پیش پا افتاده است که در سلیقه من نیست. به همین دلیل برای ساختن موسیقی فیلم «جنبل» سراغ یک موسیقی تجربی رفتم و تلاش کردم به کمک ساز‌های بومی و غیر بومی روایت موسیقی را انجام دهم.»

در جشنواره بین‌المللی فیلم زنان در رم ایتالیا امسال علاوه بر نمایش فیلم «جنبل»، فیلم‌هایی مثل «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی، «اهل آب» اثر آزاده بی‌زار گیتی، «مادر زمین» به نویسندگی و کارگردانی مهناز افضلی و… به نمایش درآمدند.