تلفیق موسیقی ایرانی و موسیقی ژاپنی

موسیقی ایرانی ژاپنی «ایکیگای» با آهنگسازی بهنام خدارحمی با مجوز وزارت ارشاد روانه بازار موسیقی کشور شد.

 

به گزارش موسیقی نو به نقل از ایلنا،‌ بهنام خدارحمی (نوازنده و آهنگساز) جدیدترین اثر خود را با عنوان «ایکیگای» برگرفته از فرهنگ مشرق زمین در قالب یک قطعه موسیقی ایرانی ژاپنی بی‌کلام تولید و منتشر کرد.

«ایکیگای» تلفیقِ موسیقی آوازی کلاسیک ایرانی و اشاره‌ای گذرا به موسیقی ژاپنی در حال و هوایی آرامش بخش ساخته و اجرا شده و در واقع بهنام خدارحمی همچون دیگر کارهایش این بار با حساسیت بیشتری این دلنوازی را ساخته و اجرا کرده است.

دلنوازی که بطور معمول پارسی زبانان را به هم متصل می‌کرد این بار دو فرهنگ و هنر اصیل ایرانی و ژاپنی را به هم پیوند می‌دهد.

برگردان فارسی «ایکیگای» دلیلی برای بودن است. براساس فرهنگ و فلسفه ژاپنی هر فردی در زندگی‌اش با هر سطح و طرز فکر و مرام نامه‌ای که دارد به یک ایکیگای نیاز دارد و در زندگی‌اش یک ایکیگای دارد.

در فرهنگ اوکیناوا هم یک ایکیگای وجود دارد اما این بار این واژه مشرق زمین به خود معنی دیگر می‌گیرد و آن معنی این است “دلیلی برای برخاستن در صبح”

برای پویایی و همراهی این دو فرهنگ اصیل و با محتوا این کار می‌تواند آغاز یک تحول و همراهی مستمر میان کشور‌هایی با هنر و تمدن غنی مخصوصا در عرصه تحسین برانگیز موسیقی باشد.

این اثر هم اکنون در سامانه بیب تونز قابل دانلود و دسترسی برای تمامی مخاطبان است.