«تار و تاریخ» با محرم اسرار در معبد آناهیتا

به گزارش موسیقی نو تابلو موزیکالِ «محرم اسرار» اثر دیگری از پروژه «تار و تاریخ» با آهنگسازی میدیا فرج‌نژاد است.

در این اثر میدیا فرج نژاد نواختنِ تار و آهنگسازی را برعهده داشته، رادمهر علیپور آواز می‌خواند و شعر این اثر از سروده‌های محمدرضا گروهی است. همچنین در این اثر علیرضا نصیری‌فرد نواختن دف و بندیر را برعهده داشته که گروه کوبه‌ای «دوچار» با نوازندگیِ؛ کیمیا شیرجنگ، گلرخ هنرمند، زهرا هاشمی و آیدا فزونی او را همراهی می‌کنند.

میدیا فرج‌نژاد طراح و آهنگساز پروژه «تار و تاریخ» درباره اثرِ «محرم اسرار» و سفر به استان فارس و شهر بیشاپور اینچنین نوشته است:

«شهر باستانی بیشاپور برگرفته از نام شاپور، شاه ساسانی، در نزدیکی کازرون فعلی بنا شده است و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. بیشاپور گنجینه‌ای از آثار ارزشمند ساسانی مانند معبد آناهیتا است.

معبد آناهیتا متعلق به ایزدبانوی آب و محلی برای نیایش بوده است. در نزد ایرانیان باستان چهار عنصر مقدس آب، خاک، باد و آتش اهمیت ویژه‌ای داشته است و برای هر کدام از آنها الهه‌ای در نظر داشتند. آناهیتا الهه آب‌ها، مظهر زایش و زیبایی بوده است.

به پرستشگاه آناهیتا که قدم بگذارید عظمت و دلربایی آن را بلافاصله احساس خواهید کرد. انگار در آینه این معبد خلوص و عیارتان مشخص می‌شود. فضایی فوق العاده عجیب که نمی‌توان توصیف دقیقی از آن ارائه کرد؛ پس توصیه می‌کنم با سفر به این منطقه، خودتان تجربه کنید.

خوشحال بودم این سفرم مطابق شد با همکاریم با گروه دوچار و برادر نازنینم علیرضا نصیری‌فرد. او بدون تردید یکی از خالص‌ترین و به اصطلاح، آدم حسابی‌ترین‌هایی‌ست که می‌شناسم.
این ویدیو بهار سال ۱۴۰۲ ضبط شد اما انتشارش بنا به دلایلی به تعویق افتاد تا در بهار جدید منتشر شود و به آخرین ویدیوی تار و تاریخ در سال هزار و چهارصد و دو تبدیل شود.»

«محرم اسرار» را پویا پایور میکس و مسترینگ کرده و ضبط تار در استودیو ۵۴ انجام شده است.

کارگردانی، تدوین و تصویرِ این اثر کاری از مرتضی حاج محمدی است. نشر بین‌المللی این آهنگ هم برعهده موسسه فرهنگی هنری نغمه سازان دلنشین است.

پروژه «تار و تاریخ» حدود دو سال است که کار خود را با تمرکز بر ساخت قطعاتی برای بناهای تاریخی ایران آغاز کرده است. در این پروژه تا کنون حدود دویست تن از هنرمندان سراسر کشورمان حضور داشته‌اند.

آلبوم «تار و تاریخ» چندی پیش توانست در مسابقه بین المللی گلوبال موزیک اواردز – سال ۲۰۲۳ و در بخش‌های بهترین نوازندگی و بهترین موسیقی فولک معاصر، دو مدال طلا برای کشورمان به ارمغان بیاورد.