بهترین سازهای موسیقی برای یادگیری کودکان کدامند؟

بسیاری از والدین دوست دارند که کودکانشان نواختن سازهای مختلف را در سنین کودکی یاد بگیرند. اما دغدغه آن ها این است که از یادگیری کدام ساز باید شروع کنند.

پیانو

 

بسیاری از ما به یاد داریم که والدین مان ما را مجبور به نواختن «پیانو» و اجرای آن می کردند که احتمالا این حرکت باعث می شد به دنبال علایق مان در جاری دیگری باشیم. در واقع همه این ها به علایق و نگرش فرد در این زمینه مربوط است. چیزی که برای کودکان در این زمینه دشوار است که یادگیری پیانو خیلی خاص است چون این ساز پایه است. پیانو یکی از چند ساز موسیقی است که در آن می توان تمام عناصر موسیقی(مانند ملودی، هارمونی، ریتم و حرکت ها) را بیان کرد که می تواند برای تمام افراد با رده سنی مختلف دشوار باشد. اما درواقع پیانو یک ساز بسیار ساده برای یادگیری است (تنها با فشار یک کلید می توانید نواختن را شروع کنید) و نواختن آن برای کودکان شروعی برای یادگیری دیگر سازهای موسیقی است.

 

۲٫ گیتار

 

بعد از پیانو «گیتار» یکی از محبوب ترین سازها برای یادگیری کودکان است. خیلی ها نوازنده های مورد علاقه شان را دنبال می کنند و می خواهند آن ها را الگوی خود قرار دهند. گیتار هم مانند پیانو ساز اصولی خوبی برای موسیقی است و برای یادگیری آسان آوازهای آشنا مفید است. کودکان شما نه تنها با نواختن گیتار اصول موسیقی را یاد می گیرند بلکه این کار به پیشرفت مهارت دستی آن ها کمک می کند تا بتوانند این اصول را در نواختن سازهای دیگر و دیگر جنبه های زندگی هم به کار ببرند.

۳٫ گیتار بیس

 

«گیتار بیس» سازی است که اغلب مورد استقبال قرار نمی گیرد ولی در بسیاری از گروهای موسیقی نقش اساسی را ایفا می کند. اغلب فکر می کنیم نوازنده گیتار بیس در حال حرکت دادن تارهای این ساز به سمت پایین است. زمانی که به کنسرت می رویم یا موسیقی را با بلندگوهای خوب یا هدفون گوش می دهیم این گیتار بیس است که به آهنگ شور و هیجان می بخشد. گیتار بیس شبیه به گیتار کوک می شود اما به جای شش سیم کودک تان فقط با چهار سیم کار می کند که ساز را خیلی قابل کنترل تر می سازد. برای نواختن گیتار بیس انگشت ها باید کمی ورزیده (تمرین کرده) باشند، از این رو نواختن سازهایی مثل گیتار، اوکوله له، ویولونسل یا ویولون احتمالا شروع خوبی برای نوازندگی گیتار بیس در آینده می باشد. نوازندهای حرفه ای می گویند که نوازنده خوب گیتار بیس هیچ وقت بدون کار نخواهد نبود چون تقاضا برای این ساز بسیار زیاد است.

 

۴٫ اوکوله له

 

نکته خوب در مورد ساز «اوکوله له» اندازه کوچک آن است. سازهای اوکوله له مبتدی دارای بهترین اندازه برای استفاده برای کودکان هستند و با داشتن تارهای کم، برای یادگیری آسان و نواختن چند آهنگ آشنا در مدت زمان کوتاه کاملا مناسب هستند. اما برخلاف تصور بعضی، اوکوله له سازی کاملا آرامش بخش است و خوب است که تا پایان تمرین کودک خود به آن گوش بدهید.

 

۵٫ درام

 

اغلب والدین می خواهند کودک شان آرام تر باشد تا پر سرو صدا. اما درام ها سازهای خیلی جالبی هستند و می توانند عملکرد خوبی برای کودکان پرخاشگر و نوجوانان مضطرب به همراه داشته باشند. یادگیری ساز درام به کودکان ریتم را می آموزد که عاملی ضروری در تمام موسیقی ها است. در ساز درام همه چیز براساس ریتم ساخته می شود و یادگیرنده های ساز درام نیاز ندارند که هارمونی یا جنبه های خاص تئوری موسیقی را یاد بگیرند که می تواند کاملا ذهنی و مانعی برای بسیاری از دانش آموزان موسیقی باشد. خبر خوب برای والدین امروزی این که در حال حاظر تعدادی کیت های درام الکترونیکی در بازار وجود دارد که این باعث می شود که کودک تان هنگام نواختن و گوش دادن این ساز با هدفون فضای آرام تری را به تجربه کند. این یکی از مزایای این ساز است که در اختیار کودک تان قرار می گیرد و آن ها می توانند با تمرین کردن از طریق هدفون، یکی از پر سرو صدا ترین سازها را به آرام ترین سازها تبدیل کنند.

 

۶٫ ساز دهنی، فلوت و کلارینت

 

از نظر فنی یکی از آسان ترین سازهای بادی، «ساز دهنی» است. بسیاری از مدارس کلاس های گروهی ساز دهنی دارند و احتمالا جدول ساده انگشت گذاری(نحوه نواختن با انگشت) برای والدین در فراهم کردن آموزش آن برای کودکان کافی است. بسیاری از معلمان از ساز دهنی و کلارینت به عنوان ساز مقدماتی استفاده می کنند ولی برای یادگیری هر دو ساز از سیستم انگشت گذاری یکسانی استفاده می شود. ساز دهنی خیلی راحت قابل حمل است و تکنیک های ابتدایی مهم سازهای بادی مانند نفس کشیدن و موقع یابی انگشت ها را به کودکانتان آموزش می دهد. کودک شما پس از گذراندن زمان نسبتا کوتاهی، آماده اجرای سازهای ذهنی سخت تر مثل فلوت یا کلارینت یا سازهای بادی دیگر خواهند بود.

 

۷٫ ساکسیفون

 

«ساکسیفون» یکی دیگر از سازهای بادی است که در میان دانش آموزان موسیقی محبوبیت دارد. تنوع این ساز آن را به گزینه خوبی تبدیل کرده است. این ساز جایگاه خاصی را در بین گروهای زیاد موسیقی از جمله بیس، راک، بلوز، آر اند بی(R&B) و انواع دیگر سبک جاز پیدا کرده است. تعدادی ساکسیفون در اندازه های مختلف وجود دارد از جمله، ساکسیفون سوپرانو، آلتو، تنور و باریتون که ارتباط خوبی نسبت به کلارینت و فلوت ایجاد می کند.

 

۸٫ کاخن درام و هارد درام های دیگر

 

«کاخن» یک ساز کوبه ای کشور پرو است که به تدریج به بسیاری از ژانرهای موسیقی راه پیدا کرده است. این ساز قابلیت اجرای طیف گسترده ای از صداها را دارد و می تواند با کف دست ها، استیک ها(چوب دستی های مخصوص) و براش ها(قلم های مخصوص) نواخته شود، که تجربه جالبی را به وجود می آورد. صدای آن کاملا به درام کیت شباهت دارد چون صدای بیس پایینی دارد(زمانی که به مرکز آن ضربه زده می شود). بهترین چیز در مورد کاخن کم وزنی و جمع و جور بودن آن است، بنابراین می توانید به راحتی آن را جا به جا کنید و زمانی که از آن استفاده نمی کنید آن را در جایی قرار دهید.

 

۹٫ ویولن

 

«ویولن» یادگیری کاملا سخت تری نسبت به بقیه ساز های موجود در لیست دارد. چون نواختن ویولن به مهارت دست و شنوایی خوب برای یادگیری هم زمان تکیه صدا نیاز دارد. اگر کودک تان بتواند مرحله ابتدایی یادگیری ویولن را پشت سر بگذارد، سپس می تواند پیچیدگی های زیبای این ساز را نیز درک کند.

 

۱۰٫ دیجریدو (Didgeridoo)

 

یکی از آسان ترین سازهای بادی برای یادگیری «دیجریدو» است. دیجریدو می تواند ساز خوبی برای کودکان و بزرگ سالان باشد. این ساز هیچ اجزا جدا شونده یا محفظه ای ندارد. دیجریدو سازی است که به تکنیک هایی برای استفاده از زبان، گونه ها، عضلات شکمی، گلو و عضلات حنجره صوتی نیاز دارد. بسیاری از کودکان نوازنده ساز دیجریدو آن را بسیار سرگرم کننده می دانند و دوست دارند نحوه تقلید صداهای حیوانات مختلف را با این ساز یاد بگیرند. یادگیری این ساز برای هماهنگی نفس با ریتم و زمان بندی بسیار مناسب است.

 

منبع: didgeproject