بنیاد رودکی برای «ارکستر ملی» همایش برگزار می‌کند

 

بنیاد فرهنگی هنری رودکی در قالب موضوعات مختلف موسیقایی همایش «سایه روشن ارکستر ملی» را با موضوعات مختلف برگزار خواهد کرد.

به گزارش موسیقی نو به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، بنیاد فرهنگی هنری رودکی برای همایش «سایه‌ روشن ارکستر ملی» فراخوان صادر کرد.

در این فراخوان آمده است:

در عرصه‌ موسیقی ایران اصطلاح «ملی» و ترکیباتی چون «موسیقی ملی» و «ارکستر ملی» و «سازهای ملی» عناوینی جذاب و درعین‌حال چالش‌برانگیز بوده‌اند. در این‌ میان، تنوع نگرش‌ها و سلایق موجب پدید آمدن ابهامات بسیار در تعریف و تعیین مصادیق این‌گونه اصطلاحات بوده است.

بنیاد فرهنگی هنری رودکی در نظر دارد همایشی با عنوان «سایه‌روشن ارکستر ملی (برداشت‌ها از چیستی و جایگاه این ارکستر)» با محورهای «تبارشناسی اصطلاح «ملی»، ورود این اصطلاح به ادبیات موسیقی ایران و دلالت‌های آن (مواردی چون موسیقی ملی، سازهای ملی، ارکستر ملی، زمینه‌های شکل‌گیری ارکستر ملی)، «ساختار ارکستر ملی، بافت، سازبندی و رپرتوار»، «جایگاه موسیقی باکلام در رپرتوار ارکستر ملی»، «ارکستر ملی، گذشته، حال و آینده (عملکرد ارکستر ملی، کارکردها، وظایف و نیز پیشنهاد طرح‌هایی برای آینده آن) را طی روزهای سوم و چهارم خرداد ماه ۱۴۰۱ برگزار کند.

از صاحب‌نظران دعوت می‌شود مطالب خود را در محورهای یادشده از پانصد تا چهارهزار کلمه تا ۲۰ فروردین‌ ماه ۱۴۰۱ به این نشانی اینترنتی بنیاد رودکی ارسال کنند.

مطالب منتخب در نشریه همایش چاپ می‌شود و از برگزیدگان برای شرکت در پنل‌ها دعوت به عمل خواهد آمد.