برگزاری یک کنسرت در پنجاه سالگی روابط دیپلماتیک «ایران و چین»

 

کنسرت بزرگداشت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک چین و ایران با حمایت مشترک وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

موسیقی نو: به نقل از خبرگزاری مهر باز روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کنسرت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک چین و ایران با حمایت مشترک وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بسترهای تلویزیونی و آنلاین چین و ایران پخش شد.

هو هه پینگ (Hu he ping) وزیر فرهنگ و گردشگری چین و محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در پیامی، برگزاری این کنسرت را تبریک گفتند.

هو هه پینگ در نامه تبریک خود گفته است: چین و ایران هر ۲ کشورهای متمدنی هستند و سابقه‌ای طولانی در مبادلات دوستانه دارند. در ۵۰ سالی که از ایجاد روابط دیپلماتیک چین و ایران می‌گذرد، روابط ۲ کشور آزمون تغییرات در وضعیت بین‌المللی را تجربه کرده است و دوستی مردم ۲ کشور عمیق بوده و نمونه‌ای از رفتار برابر، سود متقابل و برد-برد و همزیستی هماهنگ را در میان تمدن‌های مختلف تعیین کرده است.

در بخشی دیگر این نامه آورده شده است: در ۲۸ اوت سال جاری، رئیس جمهور خلق چین آقای شی جین پینگ با رئیس جمهوری ایران آقای رئیسی گفتگوی تلفنی داشت و در مورد همکاری و ترویج مشارکت جامع استراتژیک ۲ کشور به اجماع مهمی رسید. کنسرت مشترک هنرمندان ۲ کشور احساسات واقعی را با موسیقی منتقل می‌کند، قلب‌ها با هنر ارتباط برقرار می‌کند و پل‌هایی برای ارتباط فرهنگی می‌سازد. امید است ۲ کشور از پنجامین سالگرد استقرار روابط دیپلماتیک به عنوان فرصتی برای تعمیق بیشتر اعتماد و همکاری متقابل در سطح بالا در زمینه فرهنگی استفاده کنند و بنیاد افکار عمومی محکمی را پایه گذاری کنند و انگیزه شدیدی را در اجرای عمیق «طرح همکاری جامع چین و ایران» فرو کنند و به طور مشترک «یک کمربند و یک جاده» را بسازند.

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در نامه تبریک خود، مطرح کرده است: ایران و چین ۲ تمدن باستانی در آسیا هستند و ۲ کشور سابقه طولانی و قوی در تجارت کالا و مبادلات فرهنگی و هنری دارند. همکاری فرهنگی پایه محکمی برای دوستی دولت‌ها و مردم ایران و چین است و مبادلات در زمینه فرهنگ به تعمیق تفاهم و افزایش روابط کمک خواهد کرد و زمینه را برای توسعه مسالمت آمیز درازمدت ۲ کشور فراهم خواهد کرد. امید است ایران و چین از طریق تبادلات و همکاری‌های بیشتر روابط فرهنگی را در زمینه‌های مختلف ترویج کنند تا دوستی ایران و چین از نسلی به نسل دیگر منتقل شود و برای همیشه به طول انجامد.

این کنسرت به میزبانی تئاتر ملی چین انجام شد و نوازندگان «لحظات موسیقایی جاده ابریشم» به آهنگساز هنرمند چینی ژائو جی پینگ (Zhao ji ping)، «مادرم پارس است» به آهنگسازی علی اسکندر و «سمفونی ششم» بتهوون را اجرا کردند.