برگزاری کنسرت رایگان «ارکستر بادی تهران» در فضای باز

ارکستر بادی در تهران

ارکستر بادی تهران در روز کیش در فضای باز یک مجموعه تفریحی به اجرای زنده می‌پردازد.

به گزارش موسیقی نو به نقل از ایسنا، ارکستر بادی تهران پس از اجرای برنامه با «عالم قاسم اف» و کنسرت «۱۰سالگی ارکستر بادی تهران»، در جدیدترین کنسرت خود در گرامیداشت روز کیش، ۱۹ و ۲۰ آبان روی صحنه خواهد رفت.

رهبری ارکستر در این اجرا را «سینا ذکایی» بر عهده دارد و قرار است در این کنسرت گزیده‌ای از آثار پرطرفدار روز جهان روی صحنه اجرا شود.

۲۰ آبان چند سالی است که به عنوان روز کیش نامگذاری شده است و گرامیداشت این روز، بیش از همه، «هویت بخشی» به زندگی و سبک زندگی در جزیره‌ای با تمدنی صدها ساله است و به عنوان نقطه ممتاز گردشگری، حرف‌های بسیاری در حوزه فرهنگی و اجتماعی دارد.

کنسرت بی‌کلام «ارکستر بادی تهران» به تهیه‌کنندگی مجموعه «میکامال» در گرامیداشت روز کیش، ۱۹ آبان (ساعت ۲۰ الی ۲۱) و ۲۰ آبان (ساعت ۱۸ الی ۱۹) در فضای باز ورودی A این مجموعه برگزار خواهد شد و حضور علاقمندان در این برنامه آزاد و رایگان است.

 

ارکستر بادی

ارکستر بادی (به انگلیسی: Wind orchestra) گروهی تشکیل شده از نوازندگان سازهای بادی چوبی، سازهای بادی برنجی و سازهای کوبه‌ای است. در زبان انگلیسی به چنین ارکستری Concert Band هم گفته می‌شود.

ارکستر بادی، آثاری که اساساًَ برای ارکسترهای بادی نوشته شده را می‌نوازند و همچنین آثاری که بعداًَ توسط آهنگسازان برای ارکستر بادی تنظیم شده‌اند. این کارها می‌توانند از آثار دوره کلاسیک باشند و همچنین از آثار سبک (لایت) موسیقی.

در میان ارکسترهای معروف بادی جهان باید از “ارکستر سمفونیک بادی دالاس” در آمریکا، “ارکستر بادی کوسی توکیو”، در ژاپن و “گروه سلطنتی هاوایی” نام برد.

آهنگساز آمریکایی؛ جیمز ال. هوسی یک اثر برای ارکستر بادی با الهام از تاریخ ایران، به نام «پرسیس» آفریده است. «پرسیس» نام تاریخی ایران در زبان یونانی است.

اکنون در تهران یک ارکستر سازهای بادی به رهبری جاوید مجلسی فعالیت دارد که ارکستر بادی تهران از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را شروع و کنسرتهای متعددی را در سراسر کشور برگزار کرده‌است. این ارکستر متشکل از ۲۰ نوازنده می‌باشد . یکی از نکات قابل توجه این ارکستر وجود تمامی سازهای بادی در کنار یک دیگر است که نظیر این حرکت در گروهای موسیقی ایران وجود نداشته ه در سال ۱۳۸۷ با همکاری سینا ذکایی ( سرپرست ارکستر ) ارکستر بادی موفق مقام اول را در جشنواره موسیقی فجر کسب کند. همچنین در سال ١٣٩٣ با عالم قاسم اف خواننده شهیر اذربایجان کنسرتی را به مدت ٣ شب در تالار وحدت تهران برگذار نمود. در سال ١٣٩۶ خانه موسیقی به پاس ١٠ سال فعالیت از ارکستر بادی تهران تقدیر کرد