برای کنسرت به جزیره کیش برو

این روزها سالن های سینما و تئاتر فعالیت خود را با اکران فیلم های جدید و نمایش های در صف اجرا، از سر گرفته اند. گالری ها و نگارخانه های پایتخت هم درهایشان به روی مراجعه کنندگان باز است، اما انگار کسی که بخواهد کنسرت موسیقی برود، جایی را برای رفتن نمی یابد و تنها چاره اش این است که سفری به جزیره کیش داشته باشد.

 

به گزارش موسیقی نو به نقل از همشهری آنلاین، دفتر موسیقی وزارت ارشاد که این روزها همچنان با مدیریت محمد ‌اللهیاری اداره می‌شود  (مدیری که حکمش برای مدیریت کل دفتر توسعه کتاب توسط وزیر ارشاد زده شده است) در برنامه خود برگزاری جشنواره‌هایی چون موسیقی جوان و نواحی را دارد. به‌نظر هیچ تهیه کننده‌ای برای گرفتن مجوز اجرای کنسرت در پایتخت اقدام نمی کند؛ موضوعی که جوابش در وضعیت اقتصادی مردم و درآمدزایی کنسرت ها خلاصه می‌شود.

درست است که سالن های نمایش باز شده‌اند و اکران در سینماها با فیلم های جدید ادامه دارد، اما همچنان کرونا وجود دارد. حالا دیگر کرونا تنها نیست و با رسیدن سرما آنفلوآنزا هم در کمین مردم است. واکسیناسیون ادامه دارد و همین واکسیناسیون امیدی برای مردمی است که نزدیک به ۲سال منتظر تماشای تئاتر و دیدن فیلم‌ و حتی رفتن به کنسرت‌های موسیقی هستند. هم‌اکنون، اقتصاد هنر و درآمد شخصی هنرمندان از عوامل تأثیرگذار بر موسیقی پاپ است.

در ماه‌های گذشته بیشتر مجوزهای صادر شده برای انتشار تک آهنگ‌ها و آلبوم های موسیقی بوده و هست. براساس آخرین آمار در سال گذشته به ۴ هزار و ۵۰۰  تک‌آهنگ تنها به‌صورت رسمی از طرف وزارت ارشاد مجوز داده شده که فراهم کننده حدود ۳۷۷ آلبوم رسمی است.

عدم رغبت تهیه کنندگان برای اجرای کنسرت ها در پایتخت جنبه اقتصادی دارد. کنسرت هایی که باید با رعایت پروتکل ها برگزار شود، بلیت های گرانی که ممکن است خریداری نشوند و… باعث شده ریسک برگزاری کنسرت در پایتخت زیاد باشد. با این اوصاف تهیه کنندگان و برگزارکنندگان موسیقی نمی توانند درآمد لازم یا دلخواه خود را داشته باشند و به همین جهت عطای برگزاری کنسرت در تهران را به لقایش می‌بخشند.

به نظر می‌رسد حتی برگزاری کنسرت های آنلاین هم با توجه به وضعیت زیرساختی پلتفرم ها باصرفه نباشد؛ چراکه در طول ۲ سال گذشته تالار وحدت اقدام به برگزاری کنسرت‌ها می‌کرد که این موضوع هم ادامه‌دار نبود. در این میان برخی از خوانندگان هم ترجیح می‌دهند در کشورهای دیگر کنسرت داشته باشند. در همین شهریور ماه خوانندگانی چون علیرضا قربانی، رضا صادقی و برادران آرش و مسیح عدل پرور تصمیم به برگزاری کنسرت در قونیه و کانادا و… داشتند.

کنسرت های جزیره کیش

این روزها از نگاه تهیه کنندگان جزیره کیش بهترین جا برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی است. در این روزهای آخر مهرماه نزدیک به ۱۰کنسرت موسیقی در کیش برگزار می‌شود؛ کنسرت‌هایی که تاریخ اجرایشان گاهی تمدید می‌شود؛ کنسرت‌هایی که بلیتشان حداقل ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود و سقف فروش این بلیت‌ها به ۵۰۰ هزار تومان هم رسیده است. البته برگزاری کنسرت‌های موسیقی در کیش هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مخاطبان برگزار می‌شود و داشتن کارت واکسیناسیون برای رفتن به کنسرت الزامی است. در روزهای آینده کیش میزبان خوانندگانی چون علیرضا طلیسچی، گروه ماکان‌بند، امید حاجیلی، بهنام بانی و جهانبخش خواهد بود.