اولین شب از اجراهای «برخط ماه و نوا ۳» برگزار شد

موسیقی نو: به نقل گروه فرهنگی ایرنا از انجمن موسیقی ایران، در شب نخست اجراهای برخط ماه و نوا۳ ، در ابتدا رضا علی‌آبادی نوازنده تنبور به روی صحنه رفت و به تکنوازی پرداخت. آثاری که این هنرمند در ۳۰ دقیقه اجرا کرد، بر پایه تکنوازی تنبور و اجرای مقام‌های این ساز بود.

 

اجرای دوم شب نخست، به گروهعلی علیزاده نوازنده ویولن، پویا دهلاری نوازنده ویلن، پگاه فاضلی نوازنده آلتو وهستی شاه‌پوری نوازنده ویولنسل اختصاص داشت و این گروه قطعات La oración del torero اثر Joaquin Tarini، Landscapes اثر Ernest Bloch و Crisantemi اثر Giacomo Pucciniرا اجرا کردند.

اجرای پایانی شب نخست به گروهی سه نفره متشکل از حمید قنبری، همایون نصیری و حسین رضایی‌نیا نوازنده سازهای کوبه‌ای اختصاص داشت و این گروه قطعات بداهه نوازی براساس دور ۹ ضربی و میزان‌های ۵ ضربی، بداهه‌نوازی براساس متر ۱۰ ضربی و بداهه‌نوازی بر پایه ریتم‌های محلی و مقدمه‌ای براساس ریتم‌های جنوبی اتصال به چهارضربی ساده و اتصال به مقام حی‌ الله کردی اتصال به کادانس و شکست پایانی را اجرا کردند.

به گزارش ایرنا، این فصل از برنامه‌ها در سه دوره توسط انجمن موسیقی ایران برنامه‌ریزی و به صورت ماهیانه اجرا شد. گونه‌های مختلف موسیقی از جمله موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک غربی در این دوره در جدول برنامه‌ها گنجانده شده‌اند تا از حداکثر ظرفیت هنرمندان موسیقی در سه دوره برگزاری استفاده شود.

اجراهای چهارمین و پنجمین دوره کنسرت‌های آنلاین «برخط ماه و نوا» سری ۱ و ۲ در خردادماه و تیرماه  ۱۴۰۰ و در هر دوره با حضور ۱۲ گروه موسیقی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بنیاد رودکی و سامانه  وابسته به هفدانگ به صورت رایگان برای علاقه‌مندان به موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک غربی پخش شد.

بر همین اساس، صفحات مجازی انجمن موسیقی ایران، بنیاد رودکی و یک سامانه دیگر وابسته به بخش خصوصی هفدانگ به عنوان بسترهای پخش مجازی معرفی شده‌اند و مخاطبان می‌توانند بر اساس زمان‌بندی مشخص شده در جدول، به صورت رایگان اجراها را مشاهده کنند.

این مجموعه از اجراها، توسط انجمن موسیقی ایران با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و حمایت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.