انتشار قطعاتی از شش آهنگساز معاصر ایرانی/ موسیقی و هویت ایرانی چیست؟

 

«مهرداد غلامی» از نوازندگان و آهنگسازان شناخته شده حوزه موسیقی کلاسیک به تازگی آلبومی شامل اجرای قطعاتی از شش آهنگساز معاصر ایرانی را منتشر کرده است.

موسیقی نو: به نقل از خبرنگار مهر، آلبوم «قطعاتی برای فلوت» عنوان یکی از تازه‌ترین آثار منتشر شده در بازار موسیقی است که طی روزهای گذشته با هنرمندی مهرداد غلامی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

آلبوم «قطعاتی برای فلوت» اثری است شامل قطعاتی از شش آهنگساز معاصر ایرانی با نوازندگی فلوت مهرداد غلامی که وی در این آلبوم، آثار آهنگسازانی چون مهرداد پاکباز، نسترن یزدانی، سامان صمدی، نگین زمردی، هوشیار خیام و آیدین صمیمی‌مفخم را برای ساز فلوت پیاده سازی کرده است.

او درباره این اثر نوشته است:

«آلبوم قبلی من در روزهای آخر اقامتم در ایران و در شرایطی ضبط شد که آماده می‌شدم برای ادامه تحصیل از ایران مهاجرت کنم. آلبومی که جایزه‌ای بود از طرف انجمن فلوت ایران برای ضبط اولین مجموعه آثار ایرانی برای فلوت. از آن روزها تا این مجموعه نُه سال می‌گذرد؛ نه سالی که مدام ضبط آلبوم بعدی را در تلاشی برای بهتر شدن به تعویق انداختم. برای یک هنرمند، زمان و تصور بهتر شدن همیشه به صورت همزمان فلج‌کننده و انگیزه دهنده است.

این آلبوم از بستر مطالعات دوره دکترای من به ثمر رسید، وقتی که نوشتن درباره هویت ایرانی و تاریخ موسیقی غربی در ایران و تلاش برای حل این مسئله بیشتر من را به عمق ناتوانی در جواب دادن یک سوال ساده فرو برد: موسیقی و هویت ایرانی چیست؟

شنیدن قطعات شش آهنگساز معاصر ایرانی/ موسیقی و هویت ایرانی چیست؟

هر کدام از قطعات این آلبوم به نحوی از هویت ایرانی بهره می‌برند. از سکوت‌ها و تغییرات رنگ تا گام‌ها و ریتم‌ها و ترکیبات پیچیده‌تر هارمونی و یا حتی دعایی اوستایی. در طول این مسیر، مثل همیشه خوشبختی این را داشتم که با دوستان عزیزی که بزرگوارانه برای من نوشتند همکاری کنم.

این آلبوم نه اولین است و نه آخرین، بلکه تصویری از زمانه‌ای است که در این سال‌ها زندگی کرده‌ایم.»

«ترکیب بندی شماره ۵ برای فلوت آلتو» از مهرداد غلامی، «از ابرها» به آهنگسازی نسترن غلامی، «سایه‌های رقصان برای فلوت آلتو» از نگین زمردی، «نامه‌هایی از قرنطینه ۲» به آهنگسازی هوشیار خیام، «ترکیب بندی برای فلوت آلتو» به آهنگسازی مهرداد پاکباز، «اشا» به آهنگسازی سامان صمدی، «نامه‌هایی از قرنطینه ۱» به آهنگسازی هوشیار خیام، «شیون» به آهنگسازی آیدین صمیمی مفخم قطعاتی هستند که در این آلبوم  شنیده می شوند.