افعانستانی ها در جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه رفتند

 

به گزارش موسیقی نو به  نقل از تریبون هنر کنسرت گروه قوالی نجم‌الدین متشکل از هنرمندان افغانستانی ساکن ایران شامگاه گذشته در حالی برگزار شد که دو تن از اعضای این گروه غایب بودند و در این بین ابتلای یکی از اعضا به کرونا تایید شده است.

به گزارش تریبون هنر، کنسرت گروه قوالی نجم‌الدین متشکل از هنرمندان افغانستانی ساکن ایران، عصر جمعه ۲۲ بهمن‌ماه از ساعت ۱۸:۳۰ در قالب سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در سالن فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

این گروه به سرپرستی هوشنگ جاوید مدت کوتاهی است که با همکاری تعدادی از هنرمندان موسیقی افغانستان فعالیت خود را آغاز کرده است.

گروه «قوالی نجم‌الدین» در این کنسرت، متن‌های شعرهای آیینی شاعران معاصر ایرانی را با آوازهای هراتی در هم آمیخت تا به یک نوآوری تلفیقی در جهت تولید موسیقی معنوی برسد؛ ضمن آنکه گسترش زبان و ادبیات آئینی پارسی معاصر نیز مورد توجه گروه قرار داشت.

خوانندگان این گروه که در کنسرت جمعه شب روی صحنه رفتند را تعدادی از آوازخوان‌های افغانستانی از جمله جواد تابش و آصف حبیبی تشکیل می‌دادند. جواد تابش از شاگردان الطاف حسین، قوال بزرگ است که آوازه جهانی دارد و آصف حبیبی شهره است به «بلبل هرات». عبدالقادر عزیزی و عبدالخالق عزیزی نیز در این کنسرت به اجرا پرداختند.

کنسرت هنرمندان افغانستانی با سرپرستی هوشنگ جاوید

کنسرت با اجرای قطعه «لاله آزاد» شروع و سپس اثر «مجنون تو» توسط اعضای گروه اجرا شد. «بی تو هر جمعه»، «چرا نمی‌آیی»، «باد زانو می‌زند»، «یا نور و یا قدوس»، «مور می‌رقصد» و «می‌چرخد» دیگر قطعاتی بود که در این کنسرت اجرا شد.

همچنین در این کنسرت قطعه «هر کجا مرز کشیدند» اجرا شد. در بخش دیگری از کنسرت غلام سخی رسولی، نوازنده دو تار افغانستانی و نسیم خوشنواز، نوازنده رباب به دونوازی پرداختند.

عبدالقادر عزیزی به‌عنوان همیار آئین قوالی دیگر هنرمندی بود که در این کنسرت حضور داشت.

قوالی یکی از گونه‌های مرتبط با موسیقی عرفانی است که به نوعی با عبادت آمیخته است و در کشورهایی چون هند، پاکستان و افغانستان رواج دارد. آنگونه که در منابع مکتوب آمده، موسیقی قوالی ابتدا در زیارتگاه‌های صوفیان اجرا می‌شده و بخش مهمی از مراسم سماع بوده و طی روندی مشخص به موسیقی مذهبی و عارفانه آسیای شرقی تبدیل شده است.

نعمت‌الله حسین‌زاده و کنعان دل‌آهنگ از اعضای گروه قوالی نجم‌الدین در این کنسرت غایب بودند. بر اساس اعلام اعضای گروه، نعمت‌الله حسین‌زاده به کرونا مبتلا شده است.