آواز تلفیقی در دانشگاه جامع علمی کاربردی

 

 

 

به گزارش موسیقی نو بنا به اعلام مدیران «دانشگاه جامع علمی کاربردی» و پس از ثبت رشته آواز تلفیقی در دفترچه‌های این مراکز، از مهر سال ۱۴۰۱ رشته آواز تلفیقی به رشته‌های تحصیلی دانشگاه علمی و کاربردی افزوده شد.

آواز تلفیقی بسیار مهجور مانده است

«علی زندوکیلی» در توضیح این موضوع می‌گوید: من بیش از ۱۳ سال است که در دانشگاه و آموزشگاه و موسسه خودم سابقه تدریس دارم و در این مدت تحقیقات و مطالعات زیادی را نیز در حوزه موسیقی و آواز داشتم. همان گونه که دانش و تعریف درستی از موسیقی تلفیقی در ایران وجود ندارد، به نظر می‌رسد آواز تلفیقی هم بسیار مهجور مانده است. همین باعث شد پس از سالها مطالعه و تحقیق، طرحی را به نام نُت آوا به رشته تحریر در بیاورم. در این طرح تلاش شده که آموزش‌هایی به هنرجویان این حوزه از موسیقی داده شود و آنها علاوه بر آموزش ساز، ریتم، سلفژ و…، در ۱۰ اپیزود بتواند مختصات آواز تلفیقی را نیز بیاموزند.

در سازمان سنجش از طرح «نت آوا» دفاع کردم

خواننده قطعه پرطرفدار لالایی خاطر نشان کرد: من از سال ۹۳ تدریس در واحد ۴۶ دانشگاه علمی کاربردی را تجربه کرده‌ام و با یکی مدیران این مرکز – خانم تقی پور- نیز این طرح را مطرح کردم. در همه این سالها مراکز آموزشی در ایران فقط دو شاخه آموزش آواز را داشته اند: آواز ایرانی و آواز کلاسیک. حالا چند سالی است که آواز کلاسیک حذف شده و همه علاقه‌مندان به خوانندگی باید در رشته آواز ایرانی تحصیل کنند. من با ارائه طرح نت آوا به سازمان سنجش، در جلسه دفاع و توضیح آن هم شرکت کردم و توانستم نظر مثبت بسیاری از اساتید و بزرگان این عرصه در حوزه آموزش را جلب کنم و خوشحالم که از هفته گذشته این رشته جدید در قالب آواز تلفیقی در دفترچه های دانشگاه علمی- کاربردی درج شده و از مهرماه سال ۱۴۰۱ علاقه مندان می توانند در این رشته آموزش ببینند.

زندوکیلی گفت: من همواره در مقوله آموزش، دغدغه‌های فراوانی داشتم و دوست دارم بتوانم قدمی بسیار کوچک حتی برای علاقه مندان به این هنر بردارم. خداوند را شاکرم که کمک کرد بتوانم با نت آوا به میزانی که در توانم هست برای علاقه‌مندان به این عرصه قدمی بردارم.
زند وکیلی افزود: در نگاشتن سرفصل این طرح، بزرگوارانی همچون علی مومنیان، مسعود پیروی و مهدی قاسمی و آرام پارسا همراهانی بودند که با شور و عشق در کنارم بودند و از آنها سپاسگزارم.

علاقه‌مندان به تحصیل در رشته آواز تلفیقی پس از قبولی در آزمون ابتدایی، در آزمون حضوری که با حضور اساتید و کارشناسان این حوزه برگزار می‌شود، شرکت می کنند و پس از ارزیابی پذیرفته شدگان نهایی این رشته معرفی می‌شوند.

/