آلبوم موسیقی «چل چرا» با نوازندگی اسماعیل مـردانی منتشر شد

 

«چل چرا» آلبوم نوازندگی ساز بالابان با نوازندگی اسماعیل مـردانی، توسط مرکز موسیقی حوزه هنری کردستان منتشر و روانه بازار شد.

 

به گزارش موسیقی نو به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان عنوان کرد: در راستای توجه به موسیقی سنتی ایرانی و حمایت از نوازندگان محلی و بسترسازی لازم جهت معرفی هنرمندان بومی و نواهای محلی، آلبوم موسیقی «چل چرا» به نوازندگی هنرمند برجسته بالابان نوازی کردستان «اسماعیل مردانی»، توسط حوزه هنری استان کردستان در ۱۲۰۰ نسخه منتشر شد.

وی افزود: این آلبوم در راستای اهداف کلان حوزه هنری، تحقق بخشیدن برنامه‌‎های مدنظر شهرهای خلاق موسیقی و کمک در تثبیت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی در یونسکو بوده و درآن معرفی بخشی از توانمندی‌های موسیقایی هنرمندان استان کردستان و سنندج عرضه شده است.

مرادی با اشاره به جایگاه موسیقی در بین مردم کردستان گفت: موسیقی کردستان با الهام از زندگی مردمان این سرزمین از ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی برخوردار است و هر منطقه در کنار موسیقی‌های رایج موسیقی مختص به منطقه خود را نیز دارا است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان ادامه داد: موسیقی کردی شامل آواها، ترانه‌ها، آهنگ‌ها و نغمه‌هایی است که به زبان کردی بیان می‌شود و بیانگر ارزش‌ها باورها و حوادث روزگار هستند که زیرشاخه فرهنگ و فولکلور کردی است.

وی افزود: موسیقی کردی از دل افسانه‌ها و روایات تلخ و شیرین این مناطق ظهور و بروز پیدا کرده و سینه به سینه توسط هنرمندان از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

مرادی ادامه داد: ساز «نرمه نای» یا «بالابان» از سازهای سنتی مناطق کردنشین است که در موسیقی آذربایجان هم از آن استفاده می‌شود که در کردستان «اسماعیل مردانی» به‌عنوان یکی از مشهورترین نوازندگان این ساز شناخته می‌شود.

رئیس حوزه هنری استان کردستان گفت: در این آلبوم مردانی تلاش کرده است بخشی از نواهای معروف کردی را شامل ۲۳ آهنگ از جمله نغمه‌های «گه لو»، «گولی»، «هیجرانی»، «هوره»، «لاوک»، «پاییزه»، «پیره هه لو»، «سه حه ره»، «شیرین به هاره»، «سیاوچه مانه»، «یارغه زال»، «ئه للا وه یسی»، «سواره» و… را با صدای دلنشین نرمه نای بنوازد و این نواها را ماندگار کند.

مرادی در خصوص ویژگی این اثر نیز گفت: نرمه نای سازی محدود بود که تنها در دستگاه شور و گوشه‌های شور اجرا می‌شد، ولی استاد مردانی موفق شد با همکاری استاد زاهد منصوری در قالب هفت دستگاه، هفت بالابان یا نرمه نای را بسازد که این اثر حاصل این دستاورد مهم است.

مرادی در خصوص اسماعیل مردانی اظهار کرد: وی متولد ۱۳۴۵ سنندج است که از سال ۱۳۶۴ نوازندگی سازهای بادی از جمله بالابان (نرمه نای) سرنا، دوزله را بدون استاد آغاز کرد. وی در طول چندین دهه فعالیت خود از اساتید «احمد داوود»، «علی خان شریعتی»، «عبدا… شریعتی» و «محمد بهمنی» بهره گرفته است.

از جمله موفقیت‌های اسماعیل مردانی می‌توان به حضور در فستیوال جهانی موسیقی فرانسه و دریافت لوح تقدیر بهترین تکنوازی اشاره کرد. حضور در فستیوال‌های بین‌المللی در کشورهای لهستان، آلمان، ایتالیا، مالزی، امارات متحده عربی، ترکیه، بلغارستان، رومانی، اتریش، یونان، مجارستان، قزاقستان، اسپانیا، عراق و دریافت دکتری افتخاری موسیقی در فرانسه از او چهره‌ای بین‌المللی ساخته است.

حضور در جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما و کسب چندین عنوان برتر در دوره‌های مختلف این جشنواره، و کسب عناوین متعدد در دیگر جشنواره‌ها در کنار حضور در نوازندگی موسیقی در چندین اثر سینمایی و همکاری با گروه‌های مختلف موسیقی داخلی، بخشی دیگر از سوابق این هنرمند محسوب می‌شود.

علاقه‌مندان جهت تهیه این آلبوم می‌توانند از طریق شماره تماس ۰۸۷۳۳۲۴۳۶۲۴ و یا مراجعه حضوری به حوزه هنری استان کردستان اقدام کنند.

 

 

« لطفا یک نظر بنویسید و در قرعه کشی پایگاه موسیقی نو شرکت کنید»