آشنایی با ساز الکترونیکی سینت سایزر یا سینتی سایزر Synthesizer

 

موسیقی نو: ساز سینت سایزر یا سینتی سایزر Synthesizer یک دستگاه موسیقی الکترونیکی است که قادر به تولید انواع مختلف صدا و ترکیب سیگنال‌های با فرکانس متفاوت است. سینتی سایزر به جای تولید صدای مستقیم طبیعی سیگنال‌های الکتریکی می‌سازد که می‌تواند متعاقباً از داخل بلندگو یا هدفون پخش شود.

سینتی سایزر غالباً ولی نه الزاماً توسط کلاویه‌های پیانویی کنترل می‌شوند، که منجر به دسته‌بندی آن‌ها در رده کیبوردها می‌شود. سینتی سایزر می‌تواند طیف گسترده‌ای از صداها را شامل صداهای انواع آلات موسیقی، صداهای انسانی و خاص و صداهای طبیعی و حتی صداهایی که پیش از این وجود نداشته اند را به صورت یک طنین با فرکانس‌های مشخص و متفاوت الکتریکی تولید و ترکیب نماید به عبارت دیگر سینتی سایزر می‌تواند به همانندسازی صداهای موسیقایی، شامل انواع آلات موسیقی و صداهای طبیعی یا غیر موسیقایی بپردازد یا نواهای نامتعارف تولید کند.

ساز سینت یا سینتی سایزر ها Synthesizer از طریق روش هایی از جمله ترکیب تفریقی، ترکیب افزودنی و ترکیب تعدیل فرکانس صدا تولید می کنند. این صداها ممکن است توسط اجزایی مانند فیلترها، پاکت ها و نوسان سازهای فرکانس پایین شکل گرفته و تعدیل شوند. سینتی سایزرها معمولاً با صفحه کلید پخش می شوند یا توسط ترتیب دهنده ها، نرم افزارها یا سایر ابزارها، اغلب از طریق MIDI کنترل می شوند.

سازهای شبیه به سینت سایزر در ایالات متحده در اواسط قرن ۲۰ با ابزارهایی مانند RCA Mark II ظاهر شد که با کارت های پانچ کنترل می شد و از صدها لوله خلاء استفاده می کرد. دستگاه سینت سایزر Moog که توسط رابرت موگ توسعه داده شد و اولین بار در سال ۱۹۶۴ به فروش رسید، برای مفاهیم پیشگام ترکیب آنالوگ مانند نوسان سازهای کنترل ولتاژ، پاکت ها، تولید کننده نویز، فیلترها و توالی ها اعتبار دارد. در سال ۱۹۷۰، سینت سایزرهای کوچکتر و ارزانتر Minimoog به عنوان سازهای خودکار با صفحه کلیدهای داخلی، در مقایسه با سینت سایزرهای مدولار قبل، استانداردسازی کرد. اولین سینت سایزر تولید انبوه، یاماها DX7، در سال ۱۹۸۳ راه اندازی شد و ترکیب دیجیتال را رواج داد. در حال حاضر سینتی سایزرهای نرم افزاری را می توان بر روی میکروچیپ های تک در هر دستگاه الکترونیکی جاسازی کرد.

ساز سینت یا سینتی سایزر ها Synthesizer در ابتدا به عنوان آوانگارد شناخته می شدند، که در دهه ۱۹۶۰ توسط صحنه های روانگردان و ضد فرهنگی ارزش گذاری شده بودند، اما از پتانسیل تجاری کمی برخوردار بودند. Switched-On Bach (1968)، یک آلبوم پرفروش از ترکیبات باخ که توسط وندی کارلوس برای سینت سایزر تنظیم شده بود، سینتی سایزرها را به جریان اصلی هدایت کرد. آنها توسط گروه های موسیقی پاپ و راک در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ پذیرفته شدند و در راک های دهه ۱۹۸۰ به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند. نمونه هایی Sampling، که با سینت سایزر نورافشان Fairlight در سال ۱۹۷۹ معرفی شد، بر همه ژانرهای موسیقی تأثیر گذاشته و تأثیر عمده ای در توسعه موسیقی الکترونیکی و هیپ هاپ داشته است. امروزه سینت سایزر تقریباً در همه ژانرهای موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهمترین سازها در صنعت موسیقی محسوب می شود. به گزارش فکت در سال ۲۰۱۶، «سینت سایزر در موسیقی مدرن امروزه به اندازه صدای انسان اهمیت دارد و همه جا حاضر است.»

 

تاریخچه ساز سینت یا سینتی سایزر ها Synthesizer

پیش سازه ها یا نمونه های اولیه

 

با افزایش دسترسی به برق، در اوایل قرن بیستم اختراع آلات موسیقی الکترونیکی شاملتل هارمونیم Telharmonium، تراوتونیومTrautonium، اوندس مارتنوتOndes Martenot وترمین theremin مشاهده شد.در اواخر دهه ۱۹۳۰، شرکت هاموند ارگان نواچورد را ساخت، یک ساز بزرگ که از ۷۲ تقویت کننده کنترل ولتاژ و ۱۴۶ لوله خلا استفاده می کرد.در سال ۱۹۴۸، مهندس کانادایی هیو لو کین، جعبه الکترونیکی، پیش ساز سینتی سایزرهای کنترل ولتاژ را تکمیل کرد، با حساسیت صفحه کلید امکان ارتعاش، گلیساندو و کنترل ضربه را فراهم کرد.

در سال ۱۹۵۷، هری اولسون و هربرت بلار دستگاه ترکیب کننده صدا RCA Mark II را در آزمایشگاه های RCA در پرینستون، نیوجرسی تکمیل کردند.

این دستگاه نوار کاغذی پانچ شده را می خواند که یک سینت سایزر آنالوگ حاوی ۷۵۰ لوله خلاء را کنترل می کرد. این مرکز توسط مرکز موسیقی الکترونیکی کلمبیا-پرینستون خریداری شد و تقریباً منحصراً توسط میلتون بابیت، آهنگساز دانشگاه پرینستون مورد استفاده قرار گرفت.

 

سال ۱۹۶۰: سال های اولیه ساز سینت یا سینتی سایزر ها Synthesizer

 

نویسندگان(نت نویسان) روزهای آنالوگ «سالهای اولیه سینت سایزر» را بین سالهای ۱۹۶۴ تا اواسط ۱۹۷۰ توصیف می کنند که با اولین دستگاه سینت سایزر موگ Moog آغاز می شود. این سینت سایزر که توسط مهندس آمریکایی رابرت موگ طراحی شده بود، از ماژول های جداگانه ای تشکیل شده بود که صداها را ایجاد کرده و به هم متصل می کردند. Moog وسیله ای برای کنترل گام از طریق ولتاژ، نوسان ساز کنترل شده با ولتاژ، ایجاد کرد. این، همراه با اجزای Moog مانند پاکت، تولید کننده سر و صدا، فیلترها و توالی ها، به استانداردهای بازار سینت سایزر تبدیل شد.

در همان دوره، مهندس آمریکایی دان بوچلا Don Buchla سیستم موسیقی الکترونیکی مدولار بوچلا Buchla را ایجاد کرد. به جای صفحه کلید معمولی، سیستم بوچلا از صفحه های لمسی استفاده می کرد که بسته به موقعیت و نیروی انگشت ولتاژهای کنترل را منتقل می کرد. با این حال، صفحه کلید Moog آن را برای موسیقیدانان بیشتر در دسترس و قابل فروش کرد و صفحه کلیدها ابزار استاندارد کنترل سینتی سایزرها شدند. Moog و Buchla در ابتدا از واژه سینت سایزر برای سازهای خود اجتناب کردند، زیرا با سینت سایزر RCA مرتبط بود. با این حال، در دهه ۱۹۷۰، «سینت سایزر» به اصطلاح استاندارد تبدیل شده بود.

 

دهه ۱۹۷۰: رشد بازار

در سال ۱۹۷۰، سینت سایزر موگ ارزان تر و کوچکتر، مینی موگ Minimoog  را روانه بازار کرد.

Minimoog اولین سینت سایزری بود که در فروشگاه های موسیقی فروخته شد و برای اجرای زنده کاربردی تر بود. این مفهوم سینتی سایزرها را به عنوان سازهای مستقل با صفحه کلیدهای داخلی استاندارد کرد.

پس از اینکه فروشگاه های خرده فروشی در سال ۱۹۷۱ شروع به فروش سینتی سایزر کردند، سایر شرکت های سینت سایزر تأسیس شدند، از جمله ARP در ایالات متحده و EMS در بریتانیا.  محصولات ARP شامل ARP 2600 بود که داخل کیف حمل شده و دارای بلندگوهای داخلی بود و Odyssey، رقیب Minimoog. سینتی سایزرهای ارزان قیمت EMS توسط هنرهای اروپایی و راک پیشرو از جمله برایان اینو و پینک فلوید مورد استفاده قرار گرفت. طرح های سینتی سایزر در بازار لوازم الکترونیکی آماتور ظاهر شد، مانند “سینتی سایزر الکترونیکی کاربردی صدا” (Practical Electronics Sound Synthesizer)، که در ۱۹۷۳ در Practical Electronics  منتشر شد. در اواسط دهه ۱۹۷۰، ARP  بزرگترین تولید کننده سینت سایزر در جهان بود، اگرچه در ۱۹۸۱ بسته شد.

ساز سینت یا سینتی سایزر های Synthesizer اولیه تک صدا بودند، به این معنی که آنها فقط می توانستند یک نت را در یک زمان پخش کنند. برخی از قدیمی ترین سینتی سایزرهای تجاری پلی فونیک توسط مهندس آمریکایی تام اوبرهایم ایجاد شد، مانند OB-X (1979). در سال ۱۹۷۸، شرکت آمریکایی Sequential Circuits پیام رسان -۵، اولین سینت سایزر چند صدایی کاملاً قابل برنامه ریزی را منتشر کرد. پیام رسان ۵ از ریزپردازنده ها برای وصله حافظه استفاده می کرد و به کاربران اجازه می داد تا صداها را ذخیره کنند. این امر بر مشکل بزرگی در سینت سایزرهای قبلی غلبه کرد، که کاربران را مجبور می کرد تا کابل ها و دستگیره ها را برای تغییر صدا تنظیم کنند، بدون هیچ گونه تضمینی برای بازسازی دقیق صدا. این حرکت از سینت سایزرهایی که صداهای غیرقابل پیش بینی ایجاد می کنند به تولید یک بسته استاندارد از صداهای آشنا کمک می کند.

 

دهه ۱۹۸۰: فناوری دیجیتال

 

بازار ساز سینت یا سینتی سایزر ها Synthesizer در دهه ۱۹۸۰ رشد چشمگیری داشت. در سال ۱۹۸۲، MIDI، وسیله ای استاندارد برای همگام سازی ابزارهای الکترونیکی، معرفی شد. همچنان یک استاندارد صنعتی باقی می ماند. یک سینت سایزر نمونه گیری تأثیرگذار، Fairlight CMI، در سال ۱۹۷۹ با قابلیت ضبط و پخش نمونه ها در زمین های مختلف منتشر شد. اگرچه قیمت بالای آن باعث می شد تا آماتورها غیرقابل دسترسی باشند، اما توسط نوازندگان برجسته پاپ از جمله کیت بوش و پیتر گابریل پذیرفته شد. موفقیت Fairlight  باعث رقابت، بهبود فناوری نمونه برداری و کاهش قیمت شد. نمونه های اولیه در حال رقابت شامل E-mu Emulator در ۱۹۸۱ و سری Akai S در ۱۹۸۵ بودند.

در سال ۱۹۸۳، یاماها اولین سینت سایزر دیجیتال موفق را با نام Yamaha DX7 روانه بازار کرد. بر اساس ترکیب مدولاسیون فرکانس (FM) که توسط مهندس دانشگاه استنفورد، جان چاونینگ توسعه یافته است، DX7 یکی از پرفروش ترین سینتی سایزرها در تاریخ باقی مانده است و اولین سینت سایزر است که بیش از ۱۰۰۰۰۰ دستگاه فروخت. در موسیقی پاپ دهه ۱۹۸۰ به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. در مقایسه با صداهای “گرم” و “فازی” ترکیب آنالوگ، DX7 با صداهای “خشن”، “شیشه ای” و “سرد” مشخص شد. دستگاه های سینتی سایزر معمولاً شامل صداهای از پیش تعیین شده ای بودند که از ابزارهای صوتی تقلید می کردند، با الگوریتم هایی که با منوها و دکمه ها کنترل می شدند. Synclavier، یک سینت سایزر دیجیتال ساخته شده با فناوری FM دارای مجوز از یاماها، ویژگی هایی مانند نمونه برداری ۱۶ بیتی و ضبط دیجیتال داخلی را ارائه می دهد. با شروع قیمت ۱۳۰۰۰ دلار، استفاده از آن محدود به دانشگاه ها، استودیوها و هنرمندان ثروتمند بود.

موفقیت DX7 منجر به رقابت با سینت سایزرهای دیجیتال شد. Roland D-50 (1987) الگوریتم حساب خطی رولند را با نمونه ها ترکیب کرد و اولین سینت سایزر تولید انبوه با جلوه های دیجیتالی داخلی مانند تأخیر، طنین و کر بود. در سال ۱۹۸۸، سازنده ژاپنی Korg M1، یک ایستگاه کاری سینت سایزر دیجیتال را منتشر کرد که شامل گذرا و حلقه های نمونه بود. با فروش بیش از ۲۵۰،۰۰۰ دستگاه، پرفروش ترین سینت سایزر در تاریخ باقی مانده است. ظهور سینت سایزرهای دیجیتال منجر به کاهش علاقه به سینت سایزرهای آنالوگ شد.

 

دهه ۱۹۹۰ تاکنون: ترکیب کننده دیجیتال و احیای آنالوگ

 

در حالی که وقتی سینت سایزر اتاق ها را پر کرده بود، اکنون می توان آنها را در هر دستگاه الکترونیکی روی میکروچیپ ها جاسازی کرد یا به عنوان نرم افزار اجرا کرد. در سال ۱۹۹۷ انتشار ReBirth توسط Propellerhead Software و Reality توسط Seer Systems، اولین سینتی سایزر نرم افزاری که می تواند در زمان واقعی از طریق MIDI پخش شود، منتشر شد. در سال ۱۹۹۹، به روز رسانی نرم افزار موسیقی Cubase به کاربران اجازه داد تا ابزارهای نرم افزاری (از جمله سینتی سایزر) را به عنوان افزونه اجرا کنند، و موجی از ابزارهای نرم افزاری جدید را برانگیخت. Propellerhead’s Reason، که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد، مجموعه ای از تجهیزات استودیوی مجازی قابل تشخیص را ارائه داد.

بازار ساز سینت یا سینتی سایزر های Synthesizer قابل وصله و مدولار در اواخر دهه ۱۹۹۰ دوباره رونق گرفت. در دهه ۲۰۰۰، سینتی سایزرهای آنالوگ قدیمی محبوبیت خود را دوباره به دست آوردند، گاهی اوقات بسیار بیشتر از قیمت اصلی خود فروخته می شدند. در دهه ۲۰۱۰، سینت سایزرهای جدید و مقرون به صرفه توسط شرکت هایی از جمله Moog، Korg، Arturia و Dave Smith Instruments معرفی شدند. علاقه مجدد به جذابیت صداهای ناقص “ارگانیک” و رابط های ساده تر و فناوری مدرن نصب سطح کمک می کند تا سینتی سایزرهای آنالوگ ارزان تر و سریعتر تولید شوند.

 

سینت سایزر در صنعت موسیقی

 

ظهور دستگاه سینت سایزر منجر به تغییرات عمده ای در مشاغل صنعت موسیقی شد، قابل مقایسه با ورود زودهنگام صدا به فیلم، که نوازندگان زنده همراه فیلم های صامت را از کار بیکار کرد. سینت سایزر با توانایی خود در تقلید از سازهایی مانند تار و بوق، مشاغل نوازندگان سانس را تهدید کرد. برای مدتی، Moog از استفاده در کارهای تجاری منع شد، محدودیتی که توسط فدراسیون موسیقی دانان آمریکا (AFM) مذاکره شده است. روبرت موگ احساس کرد که AFM متوجه نشده است که ساز او باید مانند سایر دستگاهها مورد مطالعه قرار گیرد و در عوض تصور می کرد که “همه صداهایی که نوازندگان می توانند به نحوی در Moog ایجاد کنند وجود دارد – تنها کاری که باید انجام دهید این بود که دکمه ای را فشار دهید که می گوید” Jascha Heifetz “و فوق العاده ترین نوازنده ویولن بیرون می آید”.

موسیقیدان والتر سیر AFM را متقاعد کرد که سینتی سایزر مهارت می خواهد و دسته “پخش کننده سینت سایزر” در اتحادیه پذیرفته شد. با این حال، بازیکنان هنوز چندین سال در معرض سوء ظن و خصومت بودند. در سال ۱۹۸۲، به دنبال تور بری مانیلو با استفاده از سینتی سایزر به جای ارکستر، اتحادیه موسیقی دانان بریتانیا تلاش کرد سینتی سایزرها را ممنوع کند و جنجال به پا کرد. در آن دهه، تعدادی از نوازندگان ماهر در برنامه نویسی Yamaha DX7 محبوب، با ایجاد اشتغال برای سایر اقدامات آشنا شدند.

 

ترکیب صدا

 

ساز سینت یا سینتی سایزر ها Synthesizer از طریق اشکال مختلف ترکیب آنالوگ و دیجیتال صدا تولید می کنن؛

  • در ترکیب تفریقی، شکل موج پیچیده ای توسط نوسان سازها ایجاد شده و سپس با فیلترها جهت حذف یا افزایش فرکانسهای خاص شکل می گیرند. ترکیب تفریحی به عنوان “غنی” و “گرم” مشخص می شود.
  • در ترکیب افزودنی، تعداد زیادی شکل موج، معمولاً امواج سینوسی، به یک صدای مرکب ترکیب می شوند.
  • ر ترکیب مدولاسیون فرکانس (FM)، شکل موج با فرکانس شکل های موج دیگر تعدیل می شود. شکل موج پیچیده حاصل می تواند به نوبه خود برای تعدیل دیگری، و دیگری، و غیره استفاده شود. ترکیب FM می تواند صداهای صوتی مانند پیانو، تار و ارگان را تقلید کند. ترکیب FM به عنوان “خشن”، “شیشه ای” و “سرد” مشخص می شود.
  • ترکیب اعوجاج فاز، که در سینتی سایزرهای Casio CZ اجرا می شود، شبیه ترکیب FM است.
  • در ترکیب موج، سینت سایزرها بین نمای دیجیتالی شکل موج های مختلف به آرامی تغییر شکل می دهند و شکل و زمان را تغییر می دهند.
  • در ترکیب مبتنی بر نمونه، به جای ایجاد صداها توسط سینت سایزر، نمونه ها (ضبط دیجیتال صداها) پخش می شوند و با اجزایی مانند فیلترها، پاکت ها و LFO ها شکل می گیرند.
  • در ترکیب بردار، که توسط پیامبر VS پیشگام شد، کاربران با استفاده از کنترل کننده هایی مانند جوی استیک بین منابع مختلف صوتی ارتباط برقرار می کنند.
  • در ترکیب دانه ای، یک نمونه صوتی به “دانه ها” تقسیم می شود، معمولاً بین یک صدم تا یک دهم ثانیه، که دوباره ترکیب شده و پخش می شوند.
  • در ترکیب مدل سازی فیزیکی، یک مدل ریاضی از منبع صوتی فیزیکی ایجاد می شود.

 

اجزاء

نوسان سازها

اسیلاتورها معمولاً شکل موج (مانند دندان اره ای، سینوسی یا امواج پالس) با تایمرهای مختلف تولید می کنند.

 

فیلترها

 

نوسان سازهای فرکانس پایین (LFOs) شکل موجی تولید می کنند که برای تعدیل پارامترها استفاده می شود، مانند گام نوسان سازها (تولید ارتعاش).

فیلترهای کنترل ولتاژ (VCF) صدای تولید شده توسط نوسانگرها در حوزه فرکانس را اغلب تحت کنترل پاکت یا LFO شکل می دهند. اینها برای سنتز تفریق ضروری هستند. فیلترها در سنتز تفریحی از اهمیت ویژه ای برخوردارند، طوری طراحی شده اند که برخی از نواحی فرکانسی (یا “نوارها”) را بدون فرسودگی از بین می برند در حالی که سایر نقاط را به طور قابل توجهی تضعیف می کند. اغلب از فیلتر کم گذر استفاده می شود، اما گاهی اوقات فیلترهای باند باند، فیلترهای رد باند و فیلترهای با گذر بالا نیز در دسترس هستند.

فیلتر ممکن است با یک پاکت ADSR دوم کنترل شود. یک پارامتر «پاکت مدولاسیون» (env mod) در بسیاری از سینتی سایزرها با پاکت فیلتر تعیین می کند که چقدر پاکت روی فیلتر تأثیر می گذارد. در صورت خاموش شدن کامل، فیلتر صدای صاف و بدون پاکت تولید می کند. هنگامی که پاکت روشن می شود، بیشتر قابل توجه می شود و حداقل و حداکثر محدوده فیلتر را گسترش می دهد. پاکتی که روی فیلتر اعمال می شود به طراح صدا کمک می کند تا با بالا و پایین بردن پارامترها مانند پوسیدگی، حفظ و در نهایت رهاسازی، نت های بلند یا نت های کوتاه تولید کند. به عنوان مثال با استفاده از یک پوسیدگی کوتاه بدون هیچگونه استحکامی، صدای تولید شده معمولاً به عنوان ضربه چاقو شناخته می شود. طراحان صدا ممکن است ترجیح دهند صدا را با فیلتر به جای حجم صدا تنظیم کنند.

 

کاور موسیقی

 

کاورها نحوه تغییر صداها را در طول زمان کنترل می کنند. آنها ممکن است پارامترهایی مانند دامنه (حجم)، فیلترها (فرکانس ها) یا گام را کنترل کنند.رایج ترین پاکت نامه پاکت ADSR (حمله، پوسیدگی، حفظ، رهاسازی) است:

زمان حمله، زمان لازم برای شروع اولیه سطح از صفر تا اوج است که از زمان شروع یادداشت شروع می شود.

زمان فروپاشی، زمانی است که برای کاهش بعدی از سطح حمله به سطح حفظ تعیین شده صرف می شود.

سطح پایدار، سطح در طول دنباله اصلی مدت زمان صدا است، تا زمانی که کلید آزاد شود.

زمان انتشار، زمانی است که سطح پس از آزاد شدن کلید از سطح پایدار به صفر می رسد.

 

نوسان سازهای فرکانس پایین

 

نوسان سازهای فرکانس پایین (LFOs) یک سیگنال الکترونیکی، معمولاً زیر ۲۰ هرتز تولید می کند.

سیگنالهای LFO یک سیگنال کنترلی یا رفت و برگشتی ایجاد می کنند که اغلب در ارتعاشات، ترمولوها و سایر اثرات استفاده می شود. در ژانرهای خاصی از موسیقی الکترونیکی، سیگنال LFO می تواند فرکانس قطع یک VCF را برای ایجاد صدای موزون واه واه یا باس تکان دهنده دوبست استام کنترل کند.

 

آرپژیاتورها / دنبال کننده ها

 

آرپژیاتور arpeggiator (arp) ویژگی موجود در چندین سینتی سایزر است که به طور خودکار دنباله ای از یادداشت ها را بر اساس یک آکورد ورودی طی و ایجاد می کند. یادداشت ها اغلب برای ضبط و ویرایش بیشتر به دنبال کننده MIDI منتقل می شوند. یک آرپژژیاتور ممکن است سرعت، محدوده و ترتیب پخش نت ها را کنترل کند. به سمت بالا، پایین، یا به ترتیب تصادفی. آرپیژژیورهای پیشرفته به کاربر اجازه می دهند تا از یک سری از یادداشت های پیچیده از پیش برنامه ریزی شده عبور کند یا چندین آرپژ را همزمان اجرا کند. برخی اجازه می دهند الگویی پس از رهاسازی کلیدها حفظ شود: به این ترتیب، ممکن است با فشردن چندین کلید یکی پس از دیگری، دنباله ای از الگوهای آرپژو ایجاد شود. Arpeggiators نیز معمولاً در دنبال کننده های نرم افزاری یافت می شوند. برخی از آرپژیاتورها/دنبال کننده ها ویژگی ها را به ترتیب سنج عبارات کامل گسترش می دهند، که به کاربر اجازه می دهد تا بلوک های پیچیده و چند مسیر داده های توالی شده را از صفحه کلید یا دستگاه ورودی، معمولاً با سرعت ساعت اصلی هماهنگ کند. از سیستم همراهی مورد استفاده در اندام های الکترونیکی در اواسط دهه ۱۹۶۰ تا اواسط ۱۹۷۰ رشد کرده است.

 

تقویت کننده های کنترل ولتاژ

 

تقویت کننده های کنترل ولتاژ (VCA) حجم یا افزایش سیگنال صوتی را کنترل می کنند. VCA ها را می توان با اجزای دیگر مانند LFO ها و پاکت ها تعدیل کرد. VCA یک پیش تقویت کننده است که سیگنال الکترونیکی را قبل از ارسال به تقویت کننده خارجی یا داخلی تقویت می کند (تقویت می کند) و همچنین وسیله ای برای کنترل دامنه (حجم) آن با استفاده از یک میرایی است. افزایش VCA تحت تأثیر ولتاژ کنترل (CV) قرار می گیرد که از ژنراتور پاکت، LFO، صفحه کلید یا منبع دیگر ناشی می شود.

 

کنترل کننده ها

 

سینت سایزرها اغلب با صفحه کلیدهای الکترونیکی یا دیجیتال یا صفحه کلیدهای کنترل کننده MIDI کنترل می شوند که ممکن است در دستگاه سینت سایزر تعبیه شده یا از طریق اتصالات مانند CV/gate، USB یا MIDI متصل شوند.

صفحه کلیدها ممکن است عباراتی مانند حساسیت به سرعت و پس لمس را ارائه دهند که امکان کنترل بیشتر صدا را فراهم می کند. کنترلرهای دیگر شامل کنترل کننده های روبان است که حرکت انگشت را در سطح حساس به لمس دنبال می کند. کنترل کننده های بادی، شبیه سازهای بادی چوبی. کنترل کننده های حساس به حرکت شبیه به کنترل کننده های حرکتی بازی های ویدئویی. پد های درام الکترونیکی، شبیه سر یک کیت درام. صفحات لمسی، که سیگنال ها را بسته به موقعیت و نیروی انگشت ارسال می کنند. کنترل کننده هایی که برای تنظیم میکروتونال طراحی شده اند. دستگاه های صفحه لمسی مانند تبلت و تلفن های هوشمند ؛ و پد انگشتان

 

کلون

 

کلون های ساز سینت یا سینتی سایزر ها Synthesizer، تفریحات بدون مجوز سینت سایزرهای قبلی هستند که اغلب به عنوان نسخه های مقرون به صرفه از تجهیزات موسیقی معروف به بازار عرضه می شوند.

کلون ها به عنوان ابزار و نرم افزار فیزیکی در دسترس هستند. شرکت هایی که کلون نرم افزاری به فروش رسانده اند شامل Arturia و Native Instruments می باشند. بهرینگر تجهیزات را بر اساس ابزارهایی از جمله Minimoog، Pro-One و TB-303 و ماشین های درام مانند TR-808 تولید می کند. سایر کلون های سنتز کننده شامل MiniMOD (مجموعه ای از ماژول های Eurorack بر اساس Minimoog)، Intellijel Atlantis (بر اساس SH-101) و x0x Heart (بر اساس TB-303).

ایجاد کلون از سخت افزارهای قدیمی در مواردی که حق ثبت اختراع به پایان رسیده است قانونی است.

در سال ۱۹۹۷، شکایت مکی علیه بهرینگر شکست خورد زیرا قوانین کپی رایت در ایالات متحده طرح های برد مدار آنها را پوشش نمی داد.

 

کیتارو آهنگساز مشهور اهل ژاپن یکی از بهترین نوازندگان سینتی سایزر در جهان است که در آهنگ‌هایش از این ساز بسیار استفاده می‌کند.